საჯარო სემინარი: „როგორ დაიწყო ომი“
2008 წლის 9 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში, საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრთან თანამშრომლობით, გაიმართა საჯარო სემინარი „როგორ დაიწყო ომი“. სემინარს უძღვებოდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის პრეზიდენტი, პროფესორი ალექსანდრე რონდელი. მონაწილეთა შორის იყვნენ საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი ალექსანდრე ლომაია შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი შოთა უტიაშვილი და საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრის დირექტორი, ელჩი დავიდ სმიტი.
პრეზენტაციების შემდეგ გაიმართა დისკუსია. დისკუსიაზე განიხილეს ისეთი საკითხები როგორებიცაა: როგორ დაიწყო ომი, დამოუკიდებლობიდან დღემდეგ რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების, მოვლენები რომლებიც წინ უძღვოდა ომს, გლობალური გეოპოლიტიკური პერსპექტივები და სამომავლო შესაძლებლობები. დისკუსიის მთავარი თემა იყო ომის სტრატეგია: რა გაკეთდა ომის თავიდან ასარიდებლად და როგორი იყო სტრატეგია ომის პირველ დღეებში. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს მთავრობის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგებლები, უცხოელი დილპლომატები, ექსპერტები და სტუდენტები.

Public Seminar: “How the War Started”
On October 9, 2008 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, in cooperation with the Georgian Security Analysis Center, hosted a public seminar: "How the War Started". The chairman of the seminar was Professor Alexander Rondeli, President of the Foundation. The participants included:  Mr. Alexander Lomaia, Secretary of the National Security Council, Mr. Shota Utiashvili, Head of the Department of Information and Public Affairs, Ministry of Internal Affairs  and Ambassador David J. Smith, Director of Georgian Security Analysis Center.
The presentations was followed by the discussion. The panel discussion covered topics related to war:  how it started, the background of Russian-Georgian relations since independence, specific events that led to the war, the global geopolitical perspective and what are the future prospects. The discussion was focused on the issues such as the strategy of the war, particularly what was done in the beginning to avoid war, and what the main strategy was in the early days of the war. The event was attended by representatives of the Government, NGOs, foreign diplomats, foreign experts and students. Media representatives also attended.