დისკუსია ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობაზე პოლიტიკურ პროცესებში
რონდელის ფონდისა და უმცირესობათა საკითხებში ეუთო-ს უმაღლესი კომისრის ოფისის (OSCE HCNM) ორგანიზებით 12 დეკემბერს გაიმართა მრგვალი მაგიდა-დისკუსია თემაზე - „ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობა პოლიტიკურ პროცესებში: გამოცდილება და გამოწვევები“.
დისკუსიაში მონაწილეობდნენ ეუთოს უმაღლესი კომისრის ოფისის უფროსი მრჩეველი მარკ ფუმაგალი, ქვემო ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის სამოქალაქო საზოგადოების და მედიის, პოლიტიკური პარტიების და შერიგების და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში მინისტრის აპარატის წარმომადგენელები.
მრგვალი მაგიდა პროექტის „ეროვნული უმცირესობები პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობა უკეთესი მომავლისათვის“ ფარგლებში იმართება. პროექტის მიზანია ეროვნული უმცირესობების ჩართულობის გაუმჯობესება საქართველოს სოციალურ და პოლიტიკურ პროცესებში. აგრეთვე პოლიტიკურ პარტიებში ეროვნულ უმცირესობათა წარმომადგენლობის  გაზრდა და დემოკრატიული მმართველობის პრინციპების შემუშავების გზით ინტეგრაციის ხელშეწყობა.
ქვემო ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში პროექტი მოიცავს ლექციებს და პრაქტიკულ სემინარებს ახალგაზრდებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისთვის. ასევე თბილისში, პოლიტიკური პარტიების ახალგაზრდა წევრებისთვის ეთნიკური პოლიტიკის, სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის საკითხებში ცოდნის გაღრმავებას.

Discussion on the participation of ethnic minorities in political processes
Rondelli Foundation and the OSCE High Commissioner for National Minorities (HCNM) organized a round-table discussion in Tbilisi on the topic: “National minorities in political processes: problems and experience”.
Senior Advisor to the OSCE HCNM Marc Fumagalli, representatives of the media and civil society from Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti, as well as representatives of the political parties and the State Ministry for Reconciliation and Civic Equality, took part in a dynamic discussion.
The round table was held as a part of the project “National Minorities in Political Processes – Engagement for Better Future” which aims to increase the involvement of national minorities in the socio-political processes of Georgia. The project also attempts to expand the representation of national minorities in political parties and promote integration through the development of principles of democratic governance.
In the regions of Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti, the project includes lectures and hands on seminars for youth and wider community. In Tbilisi, the project also aims to expand knowledge of ethnic politics, civil equality, as well as to hold a series of round tables on the issue of enhancing the political participation of ethnic minorities.