ექსპერტების ვიზიტი ცენტრალური ევროპიდან
2012 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდს სამხრეთ კავკასიაში დაგეგმილი გაცნობითი ხასიათის ვიზიტის ფარგლებში ეწვიენ ცენტრალური ევროპის ქვეყნების არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა სამხრეთ კავკასიაში რეგიონული ცენტრის შექმნის სამომავლო გეგმის განსახორციელებლად ქვეყნების მოთხოვნების შეფასება, პრიორიტეტული მიმართულებების განსაზღვრა და სამომავლო თანამშრომლობისთვის ექსპერტთა ჯგუფის შერჩევა.
დელეგაციის წევრები წარმოადგენდნენ ცენტრალური ევროპის ანალიტიკურ ცენტრებსა და უმაღლეს სასწავლებლებს: რობერტ ონდრეიჩაკი და ბარბარა პადრტოვა - ევროპულ და ჩრდილოატლანტიკურ საკითხთა ცენტრი  (CENAA),  სლოვაკეთი; ვიტ სტრიტეცკი - საერთაშორისო ურთიერთობათა ინსტიტუტი, ჩეხეთი; ბეატა გორკა-ვინტერი - პოლონეთის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტი და ანდრას რაძზი - საჯარო სამსხურის ეროვნული უნივერსიტეტი, სამხედრო მეცნიერებათა ფაკულტეტი, უნგრეთი.

Visit of Experts from Central Europe
On November 26, 2012, a group of Central European experts visited the Georgian Foundation for Strategic and International Studies in the framework of an exploratory visit to Armenia, Azerbaijan and Georgia. The aim of the visit was to assess needs, define priorities, give initial inputs and build a core group of experts to support the prospective creation of a Centre of Excellence in Southern Caucasus.
The members of the delegation were representatives of Central European think tanks and academia: Robert Ondrejcsak and Barbara Padrtova, from the Centre for European and North Atlantic Affairs (CENAA), Slovakia; Vit Stritecky, from the Institute of International Relations, Czech Republic; Beata Gorka-Winter, from the Polish Institute of International Affairs, Poland; and Andras Racz, from the National University of Public Service, Faculty of Military Science, Hungary.