საჯარო დებატები - „ახალი ევროპული უსაფრთხოების სტრატეგიისკენ“
2016 წლის 9 ივნისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა საჯარო დებატებს თემაზე: -„ახალი ევროპული უსაფრთხოების სტრატეგიისკენ“.
შეხვედრა გახსნეს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის პრეზიდენტმა ეკატერინე მეტრეველმა და საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ არჩილ ყარაულაშვილმა. შეხვედრის მონაწილეებს მთავარი სიტყვით მიმართა რომის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის (Istituto Affari Internazionali) დირექტორის მოადგილემ და ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების საკითხების უმაღლესი წარმომადგენლის, ფედერიკა მოგერინის მრჩეველმა ნატალია ტოჩიმ.
შეხვედრის მომხსენებლებმა აუდიტორიასთან ერთად განიხილეს ევროკავშირის უსაფრთხოების გარემო, განსაზღვრეს უსაფრთხოების კუთხით ძირითადი გამოწვევები. მომხსენებელმა გამოყო რამდენიმე ძირითადი საფრთხემ როგორიცაა ტერორიზმი, კიბერდანაშაული, მასობრივი განადგურების იარაღის გავრცელება,  რეგიონალური კონფლიქტები, სახელმწიფოს ქმედუუნარობა და ორგანიზებული დანაშაული.
დისკუსიას უძღვებოდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორი კახა გოგოლაშვილი.

On June 9, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a public debate “Towards New European Security Strategy”.
The meeting was opened by Ekaterine Metreveli, President of the Georgian Foundation for Strategic and International Studies and Archil Karaulashvili, First Deputy State Minister of European and Euro-Atlantic Integration.  The keynote speech was made by Natalie Tocci, Deputy Director of the Istituto Affari Internazionali in Rome, Special Advisor to EU HR/VP Federica Mogherini.
The speakers and the audience discussed the EU’s security environment, identifying key security challenges. Natalie Tocci outlined some key threats such as terrorism, cyber crime, proliferation of weapons of mass destruction, regional conflicts, state failure and organized crime.
The discussion was facilitated by Kakha Gogolashvili, Director of the European Studies at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies.
H.E Janos Herman, the Ambassador of the European Union to Georgia, as well as the representatives of governmental agencies, Georgian expert community and civil society attended the meeting.