კვლევითი პროექტის შედეგების პრეზენტაცია: ქართულ-აფხაზური გამყოფი ხაზის გასწვრივ
2013 წლის 15 თებერვალს 10:00 საათზე სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა კვლევითი პროექტის “ქართულ-აფხაზური გამყოფი ხაზის გასწვრივ მცხოვრები სამეგრელო-ზემო სვანეთის მოსახლეობის პრობლემები და საჭიროებები” შედეგების პრეზენტაცია, მთავრობისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენელთათვის.
ჩატარებული სამუშაოს მიზანი იყო გაანალიზებულიყო არსებული სოციალურ-ეკონომიკური და ჰუმანიტარული სიტუაცია და შემუშავებულიყო რეკომენდაციები ქართულ-აფხაზური გამყოფი ხაზის (ადმინისტრაციული საზღვრის) გასწვრივ მდებარე სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის განვითარების სტრატეგიის განსასაზღვრად. პროექტი იმთავითვე ჩაფიქრებული იყო, როგორც ნაწილი ორი პარალელური კვლევითი პროექტისაგან შემდგარი უფრო ვრცელი პროგრამისა, რომელიც შეისწავლიდა გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის საარსებო პირობებს. Mმოცემული კვლევის კონკრეტული ამოცანა კი იყო აფხაზეთთან ადმინისტრაციული საზღვრის გასწვრივ მდებარე სამეგრელო-ზემო სვანეთის დასახლებებში მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების, ცხოვრების დონისა და ხარისხის, ასევე, ამ სფეროებში მომხდარი (2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ) და სამომავლოდ მოსალოდნელი ცვლილებების შესწავლა. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მოსახლეობის კეთილდღეობისა და ცხოვრების დონის გასაუმჯობესებლად მიმართული სამთავრობო და არასამთავრობო პროგრამებისა და პროექტების ეფექტურობის შეფასებას.
მიღებული მონაცემების საფუძველზე შემუშავდა რეკომენდაციები, რომლებიც მიზნად ისახავს შეძლებისდაგვარად წვლილი შეიტანოს სოციალური პოლიტიკისა და რეგიონის განვითარების პროგრამების ეფექტიანობის გაზრდაში.
კვლევა განხორციელდა ბრიტანეთის მთავრობის კონფლიქტების თავიდან აცილების გლ;ობალური ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით.

Presentation of the Research Findings of the Project: Across the Georgian-Abkhaz Conflict Divide
On February 15, 2013 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a presentation of the research findings of the project Across the Georgian-Abkhaz Conflict Divide: Addressing the needs of locals” for the government and international community representatives.
This report constitutes the results of the study which was aimed at producing an analysis of the current situation in the Samegrelo-Zemo Svaneti region of Georgia and the elaboration of recommendations towards a strategy for the development of the area located along the Abkhaz administrative border.  From the beginning, the project was conceived as part of a programme consisting of two parallel research projects looking to explore the livelihoods of the communities on both sides of the Georgian-Abkhaz divide (administrative border) with the other being conducted by the Gali-based Institute of Democracy (ID).  The objective of these two parallel research projects is to create a synergy when evaluating the general welfare of the populations living along and on both sides of the administrative boundary line (ABL), largely running across the Enguri River, as well as when assessing the efficiency of the assistance programmes towards mitigating the consequences of the conflict.
Based upon the data obtained, recommendations have been elaborated which are intended to make a contribution to increasing the effectiveness of social policies and development programmes in the region.
The present study was implemented with the financial support of the Conflict Pool of the Foreign and Commonwealth Office of the United Kingdom and Northern Ireland.