რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 66, 7–13 დეკემბერი, 2020
ომი სირიაში - 7-13 დეკემბრის კვირაში, ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიიდან გავრცელებული ცნობებით, რუსებმა განათავსეს პოსტი ქურთების მიერ კონტროლირებად ქალაქ აინ ისასთან. გარდა ამისა, აღინიშნა რუსი სამხედროების ყოფნა ასადის რეჟიმის მიერ კონტროლირებად ქალაქ ალ-ბუკამალში. რუსეთის საჰაერო ძალებმა, კვირის განმავლობაში, რამდენიმე იერიში განახორციელა იდლიბის რეგიონში.
ომი უკრაინაში - 12 დეკემბერს, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 2 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე დაიჭრა.
რუსეთი აფრიკაში - როგორც დაიჯესტის 62-ე გამოცემაში ვწერდით, სუდანმა რუსეთს გადასცა სამხედრო საზღვაო ბაზა პორტ-სუდანში. ბოლო ინფორმაციის თანახმად, აღნიშნული ბაზით რუსეთი 25 წლით ისარგებლებს, რისი გახანგრძლივებაც, მხარეთა თანხმობით, დამატებით 10-წლიანი პერიოდებით იქნება შესაძლებელი.
7 დეკემბერს გავრცელებული ინფორმაციით, 5 დეკემბერს გერმანულმა გამანადგურებლებმა ესტონეთის ტერიტორიიდან ჩრდილოეთით გზა გადაუჭრეს რუსულ Il-20 ტიპის სადაზვერვო თვითმფრინავს. რუსულმა Su-30 ტიპის გამანადგურებელმა, 7 დეკემბერს, შავი ზღვის თავზე გადაიჭირა აშშ-სა და საფრანგეთის მფრინავი აპარატები. 11 დეკემბერს კი, MiG-31 ტიპის გამანადგურებელმა ბერინგის ზღვის თავზე,  ამერიკულ თვითმფრინავს გადაუჭრა გზა.
გერმანული გამანადგურებელი და რუსული Il-20
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) სარდლობის ქვეშ, ახალი სპეციალური ოპერაციების ძალების დანაყოფი ჩამოყალიბდა.
ბოლო დროს გავრცელებული ინფორმაციის კვალდაკვალ, რომელიც მომავალ წელს კალინინგრადის ოლქში მექანიზებული დივიზიის ჩამოყალიბების გეგმებს უკავშირდებოდა, რის შესახებაც წინა გამოცემაში ვწერდით, რუსებმა განაცხადეს, რომ 2021 წელს ასევე აპირებენ კალინინგრადში Bastion-P ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების ბატალიონის განთავსებას.
2021 წელს, რუსები ასევე გეგმავენ Bal ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტებით დაკომპლექტებული ბატალიონის ჩამოყალიბებას, რომელიც დაიცავს რუსეთის სამხედრო საზღვაო ბაზებს კრონშტადტსა და სანქტ-პეტერბურგში.
ახალი საინჟინრო პოლკი შეიქმნა 41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) შემადგენლობაში. პოლკის დისლოკაციის ადგილი არის იშიმი, ტიუმენის ოლქში.
მე-14 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ეკატერინბურგში) 76-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა სამარაში) 568-ე ჰაერსაწინააღმდეგო პოლკმა (სამარა) S-300PS ტიპის სისტემების ნაცვლად S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები მიიღო.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა სტრატეგიული სწავლება ჩაატარა, რომელმაც მოიცვა ბალისტიკური რაკეტების გაშვება პლესეცკის კოსმოდრომიდან და ჩრდილოეთის ფლოტის „Delta IV” კლასის (პროექტი 667BDRM “Delfin) ბირთვული სარაკეტო წყალქვეშა ნავიდან „კარელია“. სწავლებაში ასევე ჩართულ იქნა Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიული ბომბდამშენი ენგელსის საჰაერო ბაზიდან (სარატოვის ოლქი) და Tu-95MS ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენი უკრაინკას საჰაერო ბაზიდან (ამურის ოლქი).
მე-11 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ხაბაროვსკში) თვითმფრინავებმა, სწავლების ფარგლებში ერთდროული დაბომბვა განახორციელეს პრიმორიეს, ხაბაროვსკისა და იმიერბაიკალეთის მხარეებში. მასში ჩართული იყო Su-34 ტიპის ბომბდამშენ-გამანადგურებლები, Su-24 ტიპის მოიერიშეები და Su-25 ტიპის თვითმფრინავები.
22-ე საარმიო კორპუსის (სიმფეროპოლი, ყირიმი, უკრაინა) 500-მდე სამხედრომ მონაწილეობა მიიღო რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმის (უკრაინა) ტერიტორიაზე გამართულ ქვეითთა სწავლებაში.
უზბეკეთის სპეციალური ოპერაციების ძალებისა და რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის ერთობლივი სწავლება გაიმართა უზბეკეთში.
უზბეკეთის სპეციალური ოპერაციების ძალების მებრძოლები ერთობლივი სწავლების გახსნის ცერემონიაზე
რუსების მიერ გავრცელებული ცნობით, თურქეთმა სრულად გადაიხადა S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის ღირებულება და ასევე, აღნიშნული სისტემების, კონტრაქტით გათვალისწინებული მიწოდება, რუსეთის მხრიდანაც შესრულებულია.

War in Syria – According to reports that emerged from north-eastern Syria during the week of 7-13 December 2020, Russians have established posts near the Kurdish-controlled town of Ayn Issa. Besides, Russian troops were noted in the Assad regime-controlled city of Al-Bukamal, which is known for heavy presence of armed groups aligned with Iran. Russian air force conducted several strikes in the Idlib region during the week.
War in Ukraine – Two Ukrainian soldiers were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline on 12 December 2020.
Russia in Africa – As we reported in Issue 62 of this digest, Sudan has granted Russia a naval base in Port Sudan. According to the latest information, the base has been granted to Russia for 25 years, with additional automatic 10-year prolongations, unless either side ends the arrangement after the initial 25-year or subsequent 10-year periods.
On 7 December 2020, reports came out that on 5 December Germany’s fighters had intercepted a Russian Il-20 reconnaissance aircraft north of Estonia. A Russian Su-30 fighter intercepted planes from the U.S. and France over the Black Sea on 7 December. A MiG-31 fighter intercepted an American plane over the Bering Sea on 11 December.
A German fighter and a Russian Il-20
A new Special Forces unit has been established under the 41st Army (HQ in Novosibirsk) command.
Following the news about the plans to establish a mechanized division next year in the Kaliningrad Oblast, reported in the previous issue of this digest, Russians have now stated their intention to station a battalion of Bastion-P anti-ship missile systems in Kaliningrad, also in 2021.
In 2021, Russians also plan to establish a battalion of Bal anti-ship missile systems that will cover Russian naval bases in Kronshtadt and Saint Petersburg.
A new engineer regiment has been established in the 41st Army (HQ in Novosibirsk). The regiment is based in Ishim, Tyumen Oblast.
The 568th Anti-Aircraft Regiment (Samara) that belongs to the 76th Air Defense Division (HQ in Samara) of the 14th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Yekaterinburg) has received S-400 surface-to-air missile systems instead of the S-300PS systems.
Russian armed forces conducted a strategic exercise that involved ballistic missile launches from the Plesetsk Cosmodrome and from the Northern Fleet’s Delta IV / Project 667BDRM Delfin class Karelia nuclear ballistic missile submarine. The exercise also involved a Tu-160 heavy strategic bomber from the Engels air base (Saratov Oblast), and a Tu-95MS strategic bomber from the Ukrainka air base (Amur Oblast).
Forces of the 11th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Khabarovsk) conducted a simultaneous bombing exercise in Primorsky, Khabarovsk and Zabaykalsky Krais. Su-34 fighter-bombers, Su-24 attack aircraft and Su-25 close air support aircraft were involved.
About 500 Russian troops of the 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, Crimea, Ukraine) took part in an infantry exercise held in Ukraine’s Russian-occupied Crimea.
A joint exercise of the Special Forces of Uzbekistan and Russia’s Central Military District was held in Uzbekistan.
Uzbekistani SF troops during the joint exercise opening ceremony
Russians reported that Turkey has completed all payments for the S-400 surface-to-air missile systems, and that the contract regarding their deliveries from Russia has been fulfilled.