მოლაპარაკებები ვენაში ე.წ. ბირთვულ შეთანხმებაზე: ვინ დარჩება მოგებული?!
საარჩევნო კამპანიის დროს ჯოზეფ ბაიდენის განცხადებებიდან და დაპირებებიდან ნათლად გამოჩნდა, რომ აშშ-ის 46-ე პრეზიდენტის საგარეო პრიორიტეტები განსხვავებული იქნებოდა მისი წინამორბედის მიერ 4 წლის განმავლობაში გატარებული პოლიტიკისგან. განსაკუთრებით მკაფიოდ ეს განსხვავებები ირანთან 2015 წელს დადებული ე.წ. ბირთვული შეთანხმებასთან დაკავშირებით იკვეთებოდა. ჯოზეფ ბაიდენს და მის გუნდს არ დაუმალავს, რომ აუცილებლად განიხილავდა შეთანხმებასთან კვლავ მიერთების საკითხს. თუმცა, ისიც აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ განსხვავებით კლიმატის ცვლილების შესახებ პარიზის შეთანხმებისგან, რომელსაც აშშ დაუბრუნდა ჯოზეფ ბაიდენის გაპრეზიდენტების პრაქტიკულად მეორე დღესვე, ჯოზეფ ბაიდენის მომავალი ადმინისტრაციის წევრებს არასდროს უთქვამთ, რომ უპირობოდ, დაუყოვნებლივ შეუერთდებოდნენ ამ შეთანხმებას და ხელისუფლებაში მოსვლისთანავე მოუხსნიდნენ ირანს სანქციებს.
ირანულმა მხარემ, განსაკუთრებით ყველზე გავლენიანმა და რადიკალურმა რელიგიურმა ფრთამ, სულიერი ლიდერის აიათოლა ხამენეის მეთაურობით, ასეთ ვითარებაში კიდევ უფრო ხისტი პოზიცია დაიკავა, რაც არა მხოლოდ განცხადებებში, არამედ კონკრეტულ მოქმედებებშიც გამოიხატა. ფაქტობრივად, აშშ-ის არჩევნების დასკვნითი ეტაპისა და შედეგების გამოცხადებიდან ინაუგურაციამდე პერიოდში ირანმა პრაქტიკულად ყოველდღიურ რეჟიმში დაიწყო ურანის გამდიდრების შეთანხმებით დადგენილი 3.67%-იანი მაჩვენებლის ზრდა და, შესაბამისად, შეთანხმების დარღვევა. თუმცა, ეს მაჩვენებლები იყო შედარებით მოკრძალებული, ვიდრე 2020 წლის ნოემბრის ბოლოს არ განხორციელდა თავდასხმა ირანის ბირთვული პროგრამის ხელმძღვანელ მოსენ ფახრიზადეზე, რომელიც ამ თავდასხმის დროს დაიღუპა. ირანის მეჯლისმა დაუყოვნებლივ დაუჭირა მხარი ურანის 20%-მდე გამდიდრებას და მოითხოვა გაეროს ინსპექტორების საქმიანობის შეჩერება.
არჩევნების, უფრო ზუსტად კი, ინაუგურაციის შემდეგ გარკვეული პერიოდი გაგრძელდა „კუნთების თამაში“. თუმცა, ეს უფრო წინასწარი პოზიციონირება იყო სავარაუდო მოლაპარაკებების წინ, რომლის მოლოდინიც ყველა მხარეს ჰქონდა. მხარეთა ხისტ პოზიციებს გარკვეულწილად ორი ქვეყნის საშინაო-პოლიტიკური პროცესებიც განსაზღვრავდა. რესპუბლიკელებზე რომ არაფერი ვთქვათ, დემოკრატების ნაწილიც ითხოვდა ახლადარჩეული პრეზიდენტისგან, რომ ირანთან ბირთვული შეთანხმება არ გაფორმებულიყო დამატებითი პირობების წაყენებისა და 2015 წელს დადებულ შეთანხმებაში ახალი ელემენტების შეტანის გარეშე. 25 მარტს 43 დემოკრატმა და რესპუბლიკელმა სენატორმა, დემოკრატი ბობ მენენდესის და რესპუბლიკელი ლინდსი გრემის თაოსნობით, პრეზიდენტ ბაიდენს წერილობით მიმართეს მოთხოვნით, რომ აშშ არ შეუერთდეს ძველ შეთანხმებას და გააფორმოს ახალი, უფრო ფართო ხელშეკრულება. მართალია, ეს იყო მოთხოვნის ფორმით გაკეთებული სენატორების საჯარო მიმართვა პრეზიდენტისადმი, მაგრამ მოლაპარაკებების თვალსაზრისით, ის გარკვეულწილად აძლიერებდა ამერიკელი დიპლომატების პოზიციებს. რაც შეეხება ირანს, მიმდინარე წლის 18 ივნისს დანიშნულია საპრეზიდენტო არჩევნები და საკმაოდ მაღალია შანსი იმისა, რომ ე.წ. „ქორების“ ფრთამ გაიმარჯვოს. ასე რომ, მოლაპარაკებებში წარმატებისთვის შედარებით ზომიერი პრეზიდენტ რუჰანის გუნდს არცთუ ისე ბევრი დრო აქვს დარჩენილი (აგრეთვე 22 მაისს იწურება გაეროს ინსპექტორების ობიექტებზე დაშვების ვადაც).
არაპირდაპირი მოლაპარაკებები ვენაში 6 აპრილს დაიწყო. აშშ-ის და ირანის დელეგაციები ავსტრიის დედაქალაქ ვენაში ერთმანეთისგან 100 მეტრის დაშორებით სასტუმროებში არიან განთავსებული და მათ შორის „მიმოსვლითი დიპლომატიის“, ანუ მედიატორების ფუნქციას ევროკავშირის თაოსნობით ბრიტანელი, ფრანგი და გერმანელი მომლაპარაკებლები აწარმოებენ. მიუხედავად იმისა, რომ ორივე მხარემ პოზიტიურად შეაფასა მოლაპარაკებების დაწყება და მიმდინარეობა, როგორც ამერიკელი, ისე ირანელი ოფიციალური პირები აცხადებენ, რომ „გასაკეთებელი კიდევ ბევრია“ (აშკარად არის მსგავსებები საქართველოს საშინაო პოლიტიკასა და საერთაშორისო პროცესებს შორის). შექმნილია სამუშაო ჯგუფები, რომლებიც მუშაობენ როგორც ირანისთვის სანქციების გაუქმება/შესუსტების მიმართულებით, ისე ირანის მიერ ადრე შეთანხმებულ დონეებთან დასაბრუნებლად. ცხადია, ორივე მხარე ითხოვს, რომ ნაკისრი ვალდებულებები ჯერ მეორე მხარემ შეასრულოს. შესაძლოა, მოლაპარაკება შედგეს, რომ ორივე მხარემ ერთდროულად გადადგას ნაბიჯები, მაგრამ ვითარება არცთუ ისე მარტივია. საქმე ისაა, რომ ირანმა ბოლო წლების მანძილზე გაცილებით უფრო დიდი სიმძლავრეების ცენტრიფუგები დაამონტაჟა და ურანის გამდიდრების ისეთ ტემპებზე გავიდა, რომ 2015-ში შეთანხმებულ 3.67%-იან მაჩვენებელზე დაბრუნება პრაქტიკულად შეუძლებელი იქნება. მიუხედავად ირანის პრეზიდენტის განცხადებისა, რომ „ძველ დონეებზე დაბრუნებას საერთოდ არ დასჭირდება დრო. უბრალოდ საჭიროა სადღაც ორი ჭანჭიკის მოჭერა და სადღაც მოშვება“, ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს გენერალურ მდივან რაფაელ გროსის განცხადებით, „შეუძლებელია, რომ მათ გამოაცხადონ, რომ დაუბრუნდნენ პირველად პოზიციას, ვინაიდან ის აღარ არსებობს“. დაახლოებით ასეთივე პრობლემებია სანქციების მოხსნის/შესუსტების მიმართულებითაც. ირანი, რა თქმა უნდა, პირველ რიგში ითხოვს ევროპულ ბანკებში არსებული აშშ-ის სანქციებით „გაყინული“ ირანული ფინანსური რესურსების გათავისუფლებას და შემდგომ ირანისთვის ნავთობით ვაჭრობაზე დაწესებული საერთაშორისო ემბარგოს მოხსნას. ასევე გადასახედია მთელი რიგი ირანული სახელმწიფო თუ კომერციული ორგანიზაციების, ოფიციალური და კერძო პირების მიმართ დაწესებული სანქციების სიაც.
ამ ყველაფერს დაემატა ისიც, რომ მოლაპარაკებების დაწყებიდან რამდენიმე დღეში განხორციელდა თავდასხმა ნათანზის ბირთვულ ობიექტზე, რაშიც ირანმა პირდაპირ დაადანაშაულა ისრაელი (ისევე, როგორც ირანელი ფიზიკოსის მკვლელობაში). ამ ფაქტიდან სულ რამდენიმე დღეში ირანის ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ ურანის გამდიდრება 60%-მდე გაზარდოს. ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის აბას არაღჩის თქმით, „ნათანზში განთავსდება 1000 ახალი ცენტრიფუგა, რომელიც 50%-ით უფრო მძლავრია და ჩაანაცვლებს თავდასხმის შედეგად დაზიანებულ ცენტრიფუგებს“. გარდა იმისა, რომ ეს იყო პასუხი თავდასხმაზე, უნდა ითქვას, რომ ეს განცხადება მოჰყვა ევროკავშირის გადაწყვეტილებას 2019 წლის საპროტესტო აქციების დარბევის საპასუხოდ 8 ირანელი სამხედრო მაღალჩინოსნისთვის სავიზო და ფინანსური სანქციების დაწესების შესახებ. რა თქმა უნდა, შეთანხმების კიდევ ერთმა მონაწილემ – რუსეთმა ევროკავშირის გადაწყვეტილება მკაცრად გააკრიტიკა. ირანის ხელისუფლების ახალი გადაწყვეტილება შეიძლება იყოს აღქმული, როგორც მოლაპარაკების ჩაშლის მცდელობა. თუმცა, ოფიციალური ვაშინგტონი ჯერჯერობით თავს იკავებს მკაცრი შეფასებებისგან და ემზადება მოლაპარაკებების შემდეგი რაუნდისათვის.
თუ ვინმეს ნამდვილად სურს ამ მოლაპარაკებების ჩაშლა, ეს, პირველ რიგში, ისრაელია. ამის შესახებ ისრაელის ხელისუფლება ღიად საუბრობს. ცხადია, ის ერიდება მისი მთავარი სტრატეგიული მოკავშირის – ამერიკის შეერთებულ შტატების ახალ ადმინისტრაციასთან ისედაც „გაგრილებული“ ურთიერთობების შემდგომ „გაციებას“ (ტრამპი-ნეთანიაჰუს ეპოქა ისტორიას ჩაბარდა და ახალი პრეზიდენტის პირობებში ურთიერთობების ხარისხი აშკარად შეიცვალა), მაგრამ ოფიციალური იერუსალიმი ღიად გამოხატავს ნეგატიურ დამოკიდებულებას აშშ-ის ბირთვულ შეთანხმებასთან დაბრუნების თაობაზე და არ იშურვებს დიპლომატიურ ძალისხმევას ამ შეთანხმების ჩაშლის თუ არა, გადავადების მიმართულებით მაინც. როგორც ჩანს, ისრაელი არა მარტო განცხადებებს აკეთებს და მოლაპარაკებებს აწარმოებს, არამედ მოქმედებს კიდეც. მართალია, ისრაელი არ ადასტურებს თავის მონაწილეობას, მაგრამ როგორც ირანელი ფიზიკოსზე, ისე ნათანზის ბირთვულ ობიექტზე განხორციელებული თავდასხმის უკან პირველ „ეჭვმიტანილად“ სწორედ ის მიიჩნევა.
მაღალი ალბათობით, საბოლოო ჯამში შეთანხმება მაინც შედგება, მაგრამ რა პირობებით და ვისი გამარჯვებით დასრულდება მოლაპარაკებები – ამაზე საუბარი ჯერ კიდევ ნაადრევია. რამდენად უსაფრთხო გახდება ამ შეთანხმებით რეგიონი და, ზოგადად, მსოფლიო – ეს კიდევ ცალკე მსჯელობის საგანია და დამოუკიდებელ ბლოგს იმსახურებს.

Negotiations in Vienna on the so-called nuclear deal: Who will win?
From the statements and promises made by Joseph Biden during the election campaign, it became clear that the foreign policy priorities of the 46th President of the United States would differ from the policies pursued by his predecessor the four years prior. These differences were especially vivid in terms of the 2015 Nuclear Deal with Iran: Joseph Biden and his team did not conceal the fact that they would certainly consider rejoining the deal. However, unlike the Paris Agreement on Climate Change, which the United States returned to on the second day of Biden's presidency, members of his next administration have never said that they would unconditionally and immediately return to the Iran agreement and lift the sanctions.
The Iranian side, particularly the most influential and radical religious wing led by spiritual leader Ayatollah Khamenei, has taken an even tougher stance in response, which is reflected not only in their statements but also in concrete actions. In fact, from the time of the announcement of results of the US elections to the president’s inauguration, Iran began to increase the 3.67% rate of uranium enrichment set by the agreement almost by the day, violating the 2015 deal. However, these figures were relatively modest until the end of November 2020, when head of Iran’s nuclear program, Mohsen Fakhrizadeh, was assassinated. The Iranian Mejlis immediately supported the increase of enrichment of uranium up to 20%, and demanded the suspension of the activities of UN inspectors.
The muscle flexing continued for some time after the elections, or, more precisely, after the inauguration. However, this was a more preliminary prepositioning ahead of the anticipated negotiations expected by all parties. The rigid positions of the parties were to some extent determined by the domestic political processes of the two countries. Republicans aside, some Democrats also demanded the newly elected president not sign a nuclear deal with Iran unless additional conditions were incorporated and new elements introduced into the 2015 agreement.
On March 25, 43 Democrat and Republican senators, led by Democrat Bob Menendez and Republican Lindsey Graham, wrote a letter to President Biden urging the United States not to join the old treaty and instead sign a new, broader agreement. Even though this was a public appeal by senators to the President in the form of a request, in terms of negotiations, it somewhat strengthened the positions of those American diplomats.
In Iran, the presidential elections are scheduled for June 18, 2021, and the chances are high that the so-called "Hawks" wing will prevail, meaning the relatively moderate team of President Rouhani does not have much time left to succeed in the negotiations: the deadline for allowing the UN inspectors into the facilities expires on May 22.
Indirect talks began in Vienna on 6 April. The US and Iranian delegations are staying in hotels a mere hundred meters apart in the Austrian capital, and the “walking diplomacy,” that is, the mediation between them, is being carried out by British, French and German negotiators led by the EU.
Although both sides welcomed the initiation and progress of the talks, both US and Iranian officials state that “much remains to be done.” Working groups have been set up to work on both lifting / easing sanctions on Iran, and returning to the levels previously agreed. Clearly, both parties are demanding that the other fulfill its obligations first. The negotiations might succeed with both sides taking steps simultaneously, but the situation is not so simple.
The fact of the matter is that Iran has installed centrifuges with a much larger capacity in recent years, and has reached such a pace of uranium enrichment that it will be virtually impossible to return to the level of 3.67% agreed in 2015. Despite the Iranian president's statement that “it will not take long to return to the old levels. One just has to fasten some bolts somewhere and unscrew elsewhere,” according to Rafael Gross, Secretary General of the International Atomic Energy Agency “it is impossible to declare the return to the original position because it no longer exists”.
Similar issues apply in terms of lifting/easing sanctions. Iran, of course, first of all demands the release of Iranian financial assets “frozen” by US sanctions in European banks, and the lifting of the international embargo on oil trade. The list of sanctions imposed on a number of Iranian state and commercial organizations, officials, and individuals also needs to be reviewed.
Added to this is the fact that an attack was carried out on the Natanz nuclear facility a few days after the start of the negotiations. Iran blamed Israel for it (as well as the assassination of an Iranian physicist), and just days later, the Iranian government decided to increase uranium enrichment up to 60%. According to Iranian Deputy Foreign Minister Abbas Araghchi, “1,000 new centrifuges will be installed in Natanz, making it 50% more powerful, and these will replace the centrifuges damaged in the attack”.
In addition to being a response to the attack, this declaration followed the EU decision to impose visa and financial sanctions on eight Iranian military officials in response to the 2019 crackdown on protests. Of course, another party to the agreement, Russia, has strongly criticized the EU decision. The decision of the Iranian government can be perceived as an attempt to disrupt the talks. However, official Washington has so far refrained from harsh assessments and is preparing for the next round.
If anyone really wants to disrupt these negotiations, it is, first and foremost, Israel, and its government openly says so. Clearly, it is avoiding a further “cooling” of the already chilly relationship with its main strategic ally, the new US administration (the Trump-Netanyahu era is history and the quality of relations has clearly changed under the new president), but official Jerusalem is openly discontent with the return of the USA to the Nuclear Deal and spares no diplomatic effort to either terminate or at least delay it. And with this aim, Israel not only makes statements and negotiates, but also acts. Though Israel does not validate its participation, it is considered to be the first suspect behind the attack on the Iranian physicist, as well as on the Natanz nuclear facility.
In all likelihood, in the end, an agreement will be reached. But it is still too early to perceive under what conditions and with whose victory the negotiations will end. How safe this agreement will make the region and the world in general is a matter for another discussion and merits a separate blog.