საპარლამენტო არჩევნები სომხეთში: სარქისიანის პოსტსაარჩევნო გეგმები
2017 წლის 2 აპრილს სომხეთში საპარლამენტო არჩევნები გაიმართება. ეს იქნება პირველი არჩევნები საკონსტიტუციო რეფორმის განხორციელების შემდეგ, რის საფუძველზეც 2018 წლიდან ქვეყანა საპრეზიდენტოდან საპარლამენტო მართვის მოდელზე გადავა. არჩევნების შემდგომი მთავარი საკითხია, თუ რა გადაწყვეტილებას მიიღებს ქვეყნის მოქმედი პრეზიდენტი სერჟ სარქისიანი 2018 წელს მისი საპრეზიდენტო ვადის დასრულების შემდეგ, საკუთარ პოლიტიკურ მომავალთან დაკავშირებით.
რას გულისხმობს საკონსტიტუციო ცვლილებები
2015 წლის 6 დეკემბრის რეფერენდუმზე ამომრჩევლების 63%-მა მხარი დაუჭირა საკონსტიტუციო რეფორმას, რომლის საფუძველზეც კონსტიტუციასა და ქვეყნის კანონმდებლობაში შემდეგი ძირითადი ცვლილებები განხორციელდა:
- 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ (სერჟ სარქისიანის მეორე ვადა 2018 წლის მარტში იწურება) პრეზიდენტის ძალაუფლება შესუსტდება და პრეზიდენტი სიმბოლურ როლს შეასრულებს. ახალ პრეზიდენტს პარლამენტი აირჩევს.
- პარლამენტში (ეროვნული კრება) ადგილების რაოდენობა 131-დან 101-მდე შემცირდება. არჩევნებში მონაწილეობას კი მხოლოდ პარტიები ან საარჩევნო ბლოკები მიიღებენ.
- პოლიტიკურ პარტიას, რომელიც ხმების 54%-ს მიიღებს, შეუძლია პრემიერმინისტრობის კანდიდატის დასახელება და მთავრობის ფორმირება. თუ ვერც ერთი პარტია ვერ მოიპოვებს უმრავლესობას, მაქსიმუმ სამ საარჩევნო სუბიექტს შეეძლება კოალიციური მთავრობის ჩამოყალიბება.
- საარჩევნო სუბიექტები, რომლებიც საარჩევნო ბარიერს გადალახავენ (5%-იანი საარჩევნო ბარიერია დაწესებული პარტიებისთვის და 7%-იანი - საარჩევნო ბლოკებისთვის), შექმნიან ოპოზიციას და, საჭიროების შემთხვევაში, გარანტირებულად მიიღებენ საპარლამენტო ადგილების მინიმუმ 33%-ს.
პოლიტიკური სუბიექტები
საარჩევნო კამპანიაში, რომელიც ოფიციალურად 5 მარტს დაიწყო, 9 პოლიტიკური სუბიექტი ჩაერთო:
სომხეთის რესპუბლიკური პარტია
სომხეთის რესპუბლიკური პარტია ქვეყნის მმართველი პოლიტიკური ძალაა, რომლის თავმჯდომარეც მოქმედი პრეზიდენტი სერჟ სარქისიანია. იგი პრეზიდენტის მოვალეობას 2008 წლიდან ასრულებს. ხელისუფლებისა და სარქისიანის რეპუტაციას სერიოზული ზიანი მიაყენა 2016 წელს განვითარებულმა ორმა მნიშვნელოვანმა მოვლენამ. პირველი - სომხეთის დაუმარცხებლობის მითი დაამსხვრია „ოთხდღიან ომში“ (2016 წლის 2-5 აპრილი) წარუმატებლობამ, როდესაც აზერბაიჯანმა სომხეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიის მცირე ნაწილი დაიბრუნა. მეორე - ხელისუფლების სისუსტედ შეფასდა 2016 წლის ივლისში ერევანში პოლიციის შენობის ორკვირიანი დაკავების დრამაც. შეიარაღებული ჯგუფი „სასნა ცრერი“ პრეზიდენტის გადადგომასა და მათი დაკავებული ლიდერის განთავისუფლებას ითხოვდა. ორი კვირის განმავლობაში მათ მხარდასაჭერად პოლიციის შენობასთან ათასობით ადამიანი იკრიბებოდა.
სიტუაციის განმუხტვის მიზნით 2016 წლის სექტემბერში პრემიერ-მინისტრად მოსკოვთან დაახლოებული კარენ კარაპეტიანი დაინიშნა. კარაპეტიანი 2010-2011 წლებში ერევნის მერი და ბოლო 6 წლის განმავლობაში რუსული კომპანია „გაზპრომის“ მაღალჩინოსანი იყო.
„წარუკიანის საარჩევნო ბლოკი“
„წარუკიანის საარჩევნო ბლოკის“ მამოძრავებელი ძალა პარტია „აყვავებული სომხეთის“ დამფუძნებელი, ბიზნესმენი და მკლავჭიდში მსოფლიო ჩემპიონი გაგიქ წარუკიანია. წარუკიანი, იგივე „დოდი გაგო“ („სულელი გაგო“), სომხეთის უმდიდრეს ადამიანად ითვლება. წარუკიანის პარტია, რომელიც რეალურად პრეზიდენტ რობერტ კოჩარიანის მხარდამჭერ პოლიტიკურ ძალად მოიაზრებოდა, 2012 წლამდე ხელისუფლებასთან თანამშრომლობდა. თუმცა, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ თავი ზომიერ ოპოზიციურ ძალად გამოაცხადა და ხელისუფლების კრიტიკა დაიწყო. 2015 წლისთვის წარუკიანი აქტიურ პოლიტიკას ტოვებს, მაგრამ ბოლო პერიოდში სხვადასხვა ღონისძიებაზე ხშირად ჩნდებოდა სარქისიანის გვერდით.
წინასაარჩევნო პერიოდში ჩატარებული გამოკითხვების მიხედვით, პარტიას პირველ ადგილზე გასვლის შანსი აქვს. არჩევნებში მიღებული შედეგი განსაზღვრავს, თუ რა პოზიციას დაიკავებს პარტია, კოალიციური მთავრობის წევრი გახდება თუ ოპოზიციაში დარჩება.
სომხეთის რევოლუციური ფედერაცია „დაშნაკცუტიუნი“
„დაშნაკცუტიუნი“ სხვადასხვა ეტაპზე იყო როგორც ოპოზიციური ძალა, ისე სამთავრობო კოალიციის წევრი. თუმცა, მთავრობაში ყოფნის პერიოდშიც პარტია გარკვეულ საკითხებზე, განსაკუთრებით თურქეთთან დაახლოების მცდელობის გამო, სარქისიანის ხელისუფლებას აკრიტიკებდა.
2016 წლის სექტემბრიდან პარტია მთავრობაში სამი მინისტრით არის წარმოდგენილი. ეს ნაბიჯი მიუთითებს, რომ რესპუბლიკური პარტია მომავალ პარლამენტში „დაშნაკცუტიუნს“ მოკავშირედ განიხილავს. იმ შემთხვევაში, თუ რესპუბლიკური პარტია უმრავლესობის მოპოვებას ვერ შეძლებს, „დაშნაკცუტიუნის“ 5%-ს გადამწყვეტი როლი ექნება კოალიციის ჩამოყალიბებისათვის.
საარჩევნო ბლოკი „გასასვლელი“
საარჩევნო ბლოკი ძირითადად სამ პარტიაში („გაბრწყინებული სომხეთი“, სამოქალაქო შეთანხმება, რესპუბლიკა) შემავალი ოპოზიციონერი დეპუტატებისგან შედგება. საარჩევნო ბლოკი მესამე ძალად და პროდასავლურ გაერთიანებად ცდილობს წარმოჩინდეს. ექსპერტთა შეფასებით, პარტიას საარჩევნო ბარიერის გადალახვის შანსი აქვს.
საარჩევნო ბლოკი „ოჰანიან-რაფი-ოსკანიან“
საარჩევნო ბლოკი სერჟ სარქისიანთან დაახლოებული ყოფილი მაღალჩინოსნების, მათ შორის, თავდაცვის ყოფილი მინისტრის სეირან ოჰანიანისა და ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრების - ვარდან ოსკანიანისა და რაფი ოვანესიანის პოლიტიკურ ჯგუფებს აერთიანებს. საარჩევნო ბლოკის ლიდერები გამოცდილი პოლიტიკოსები არიან. ოვანესიანმა 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში სერიოზული კონკურენცია გაუწია სარქისიანს. მან ხმების 37% მიიღო. ოჰანიანს კი გარკვეული მხარდამჭერები ჰყავს ომის ვეტერანებსა და მოქმედ სამხედრო მაღალჩინოსნებს შორის.
სხვა პოლიტიკური ჯგუფები
არჩევნებში წარმატების მიღწევის ნაკლები შანსები აქვთ დანარჩენ საარჩევნო სუბიექტებს: სომხური აღორძინების პარტია, სომხეთის ეროვნული კონგრესისა (პარტიის ლიდერია სომხეთის პირველი პრეზიდენტი ლევონ ტერ-პეტროსიანი) და სომხეთის სახალხო პარტიის საარჩევნო ბლოკი, თავისუფალი დემოკრატები და სომხეთის კომუნისტური პარტია.
ვინ გადალახავს საარჩევნო ბარიერს
წინასაარჩევნოდ ჩატარებული გამოკითხვების მიხედვით, წარმატების მიღწევის ყველაზე მაღალი შანსი „წარუკიანის ალიანსსა“ და რესპუბლიკურ პარტიას აქვთ. გელაპის საერთაშორისო ასოციაციის სომხეთის წარმომადგენლობის მიერ 23 თებერვალი-2 მარტის პერიოდში ჩატარებული გამოკითხვის მიხედვით, ხმების 26.4%-ს „წარუკიანის ალიანსი“ მიიღებს, რესპუბლიკური პარტია კი - 22.8%-ს. საარჩევნო ბარიერის გადალახვის შანსები აქვთ საარჩევნო ბლოკს „გასასვლელი“ - 4.3% და „დაშნაკცუტიუნს“ – 3.9%.
რუსეთის საზოგადოებრივი აზრის კვლევის ცენტრის კვლევის შედეგებითაც, რომელიც 22-26 თებერვალს ჩატარდა, რეიტინგში პირველ ადგილზეა „წარუკიანის ალიანსი“ - 26%, მეორეზე კი - რესპუბლიკური პარტია - 19%. საარჩევნო ბარიერის გადალახვის შანსი ექნებათ საარჩევნო ბლოკს „გასასვლელი“, „დაშნაკცუტიუნს“ და სომხური აღორძინების პარტიას. კვლევის თანახმად, მოსახლეობის დიდი მხარდაჭერა აქვს პრემიერ-მინისტრ კარენ კარაპეტიანს (77%) და „წარუკიანის საარჩევნო ბლოკის“ ლიდერს - გაგიკ წარუკიანს (87%).
სარქისიანის პოსტსაარჩევნო გეგმები
ქვეყანაში არსებული არასახარბიელო სოციალურ-ეკონომიკური ვითარებისა და 2016 წელს ხელისუფლების არაერთი წარუმატებლობის მიუხედავად, პრემიერ-მინისტრ კარენ კარაპეტიანის მაღალი რეიტინგისა და ხელისუფლების ხელში არსებული ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების პირობებში, მმართველი რესპუბლიკური პარტია, სავარაუდოდ, შეძლებს წარმატების მოპოვებას და მოკავშირე პარტიებთან ერთად კოალიციური მთავრობის ჩამოყალიბებას. რესპუბლიკური პარტიის პირველ ადგილზე გასვლის შემთხვევაში, წარსულში თანამშრომლობის გამოცდილებიდან გამომდინარე, ხელისუფლების მოკავშირეები შესაძლოა იყვნენ, პირველ რიგში, „დაშნაკცუტიუნი“ და, საჭიროების შემთხვევაში, „წარუკიანის საარჩევნო ბლოკი“, რაც 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგაც სერჟ სარქისიანისა და მისი მოკავშირეების მიერ ხელისუფლების შენარჩუნებას უზრუნველყოფს.
რესპუბლიკური პარტიის მიერ ძალაუფლების შენარჩუნების პირობებში, სარქისიანის პოლიტიკური კარიერის განვითარების რამდენიმე ვარიანტია: პირველი, სარქისიანი 2018 წლის შემდეგ პრემიერ-მინისტრის პოსტს დაიკავებს და პრეზიდენტის სიმბოლურ თანამდებობაზე მისი რომელიმე მოკავშირის არჩევას შეუწყობს ხელს; მეორე - სარქისიანის განცხადებით, იგი არ აპირებს პარტიის ლიდერის პოსტიდან გადადგომას. იმ პირობებში კი, როდესაც სხვა მაღალ თანამდებობებთან შედარებით, პარტიის ლიდერის პოსტი უფრო ფასობს, სარქისიანმა პოლიტიკურ პროცესებზე გავლენა, შესაძლოა, პარტიის ლიდერის სავარძლიდანაც შეძლოს.
ვის უჭერს მხარს რუსეთი
მიუხედავად იმისა, რომ მოსკოვს შეიძლება საკუთარი ფავორიტი ჰყავდეს, კრემლი ღიად არ ცდილობს რომელიმე პოლიტიკური ძალის მხარდაჭერას და ამით სომხური საზოგადოების ნაწილის უკმაყოფილების გამოწვევას. რუსეთი დარწმუნებულია, რომ არსებული გეოპოლიტიკური რეალობიდან გამომდინარე, სომხურ პოლიტიკურ ელიტას ანტირუსული პოლიტიკის გატარება გაუჭირდება. ღიად ანტირუსული რიტორიკა არც ერთ პოლიტიკურ სუბიექტს არ ახასიათებს. საყურადღებოა, რომ სერჟ სარქისიანი არჩევნებამდე რამდენიმე კვირით ადრე, 15 მარტს, მოსკოვში ჩავიდა, სადაც პირადად შეხვდა რუსეთის პრეზიდენტს, ვლადიმერ პუტინს. დიდი ალბათობით, სარქისიანს მის შემდგომ პოლიტიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებით მოსკოვის მხარდაჭერა აქვს. თუმცა, ასევე ძლიერი კავშირები აქვს რუსეთში პრემიერ-მინისტრ კარენ კარაპეტიანსაც, რომელიც, რესპუბლიკური პარტიის განცხადებით, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ პრემიერ-მინისტრის პოსტს შეინარჩუნებს. მოვლენების სარქისიანისთვის არასასურველი სცენარით განვითარების შემთხვევაში, კარაპეტიანი, შესაძლოა, კრემლისთვის ერთგვარი სათადარიგო ვარიანტი იყოს.
სომხეთის საპარლამენტო მართვის მოდელზე გადასვლა მაშინ, როდესაც 2018 წელს ქვეყნის მოქმედი პრეზიდენტის სერჟ სარქისიანის მეორე და საბოლოო საპრეზიდენტო ვადა იწურება, საფუძვლიან ეჭვს აჩენს, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებები სარქისიანის ხელისუფლებაში დარჩენის ლეგიტიმაციას ისახავს მიზნად. აღნიშნული ცვლილებებისა და საპარლამენტო არჩევნებში მმართველი რესპუბლიკური პარტიისა და მისი მოკავშირეების გამარჯვების შემთხვევაში კი, სარქისიანს შეუძლია 2018 წლის შემდეგაც ქვეყნის ყველაზე გავლენიან პოლიტიკოსად დარჩეს, მათ შორის, პრემიერ-მინისტრის რანგში.

Parliamentary elections in Armenia will be held on April 2 2017. Those will be the first elections after the constitutional reform, pursuant to which as of 2018 the country moves from the Presidential to the Parliamentary model. The key post-elections issue is the decision of an acting President, Serzh Sargsyan, on his political future after the expiration of his Presidential term.
Envisaged constitutional changes
As a result of December 6, 2016 Referendum, 63% of voters supported the Constitutional Reform, following which the subsequent changes were introduced to the Constitution and the legislation of the country:
• After the 2018 Presidential elections (second term of President Serzh Sargsyan expires in March 2018) powers of the President will be reduced and the President will discharge a symbolic role. The new President will be elected by the Parliament.
• Number of seats in the Parliament (National Assembly) will reduce from 131 to 101. Only parties or election blocks will have a right to participate in the elections.
• Political party collecting 54% of votes shall be able to nominate a Prime Minister and form the government. In case no party obtains majority, maximum three election subjects shall be able to form a coalition government.
• Election subjects crossing the election threshold (5% for parties and 7% for election blocks) shall form the opposition and if necessary, will receive minimum 33% of guaranteed seats
Political Subjects
Nine (9) political subjects participate in the elections campaign which officially resumed on March 5:
Republican Party of Armenia:
The Republican Party of Armenia is a ruling political power of the country; it is chaired by the President Serzh Sargsyan. He discharges the President’s functions as of 2008. Two very important events of 2016 seriously affected the reputation of the government and Sargsyan. First, the Four-day War (April 2-5 2016) crushed the myth of invincibility of Armenia; it was when Azerbaijan managed to return a small part of territories occupied by Armenia. Second, the fortnight occupation of the Police premises in July 2016 was perceived as weakness of the government. An armed group “Sasna Tsreri” was demanding resignation of the President and release of their detained comrades. Thousands of people were gathering in front of the Police premises in support of the rebels.
In order to resolve the situation, in September 2016, Karen Karapetyan, who is known for close ties with Moscow, was appointed as a Prime Minister of Armenia. Karapetyan served as Mayor of Yerevan in 2010-2011 and as a high ranking official in the Russian company “Gazprom” in the last six years.
“Election Block of Tsarukyan”
The engine and a leading party of the “Tsarukyan’s Election Block” is a founder of “Prospering Armenia” businessman and arm-wrestling champion Gagiq Tsarukyan. Tsarukyan, aka “Dodi Gago” (Silly Gago) is considered as the richest man in Armenia. Tsarukyan’s Party, deemed as a supporter of the former President of Armenia Robert Kocharyan, was cooperating with the government until 2012. However, after Parliamentary Elections of 2012, it declared itself a moderate political opposition and started criticizing the government. By 2015 Tsarukyan leaves active politics, but lately he was often seen next to Sargsyan in various political functions.
According to the surveys conducted in the pre-election period, the Party has a chance of being in a leading, fist position. Election results will determine the position of the party; i.e. will it be the member of the coalition government or remain in the opposition.
“Dashnaktsutyun” Revolutionary Federation of Armenia
At different times, “Dashnaktsutyun” was an opposition force, as well as the member of the coalition government. However, when in government, the Party criticized the Sargsyan’s government on various matters, including the once concerning approximation/rehabilitation of relationships with Turkey.
As of September 2016, the Party is represented in the Government with three Ministers. A step like that indicates that the Republican Party considers the “Dashnaktsutyun” as an ally in the future Parliament. If the Republican Party fails to obtain the majority, then 5% of Dashnaktsutyun will play a crucial role for formation of the Coalition.
Election Block “Exit”
The Election block mainly comprises members of three parties (“Shining Armenia”, Civil Consent, Republic). The election block tries to present itself as a third power and a pro-Western amalgamation. According to the experts, the Party has a chance to beat the election threshold.
Election Block “Ohanyan –Raffi –Oskanyan”
The election block unites persons, who are former officials of Sargsyan’s government, including ex-Minister of Defense Seyran Ohanyan, former Minister of Foreign Affairs, Vardan Oskanyan and Raffi Hovanesyan. Leaders of the election block are experienced politicians. Hovanesyan was a significant competitor to Sargsyan in 2013 Presidential elections. He received 37% of the votes. Ohanyan has a certain support among war veterans and acting military officials.
Other political groups
Remaining election subjects have less chance of success in the elections: Renaissance Party of Armenia, National Congress of Armenia (leader of the Party the 1st President of Armenia Levon Ter-Petrosyan) and a block of the People’s Party of Armenia, as well as Free Democrats and Communist Party of Armenia.
Who will cross the election threshold?
According to pre-elections polls, the “Tsarukyan’s alliance” and Republican Party have best chances of winning. Representative of “Gallup International” in Armenia published results of the survey conducted on February 23 – March 2 2017 according to which Tsarukyans’s Alliance will receive 26.4% and the Republican Party – 22.8%. “Exit” election block and “Dashnaktsutyun” have a chance of crossing the threshold with 4.3% and 3.9% correspondingly.
The Russian Public Opinion Survey Centre’s surveys results (February 22-26) show that Tsarukyan’s Alliance leads with 26%, followed by Republican Party with 18%. The Election Block “Exit”, “Dashnaktsutuyn” and Renaissance Party of Armenia have chances of crossing the election threshold. According to the survey, the Prime Minister Karen Karapetyan has a large support of population with 77% and so does Gagiq Tsarukyan with 87%.
Post-elections Plans of Sargsyan
Despite the unfavourable socio-economic conditions in Armenia as well as numerous failures in 2016, the Prime Minister Karapetyan enjoys high rating; thus, with administrative resources on hand, the ruling Republican Party, most probably, will succeed and form the coalition government together with ally political parties. If the Republican Party takes the first place, due to former experience, the allies of the government may be first of all Dashnaktsutyun and if necessary, Tsarukyan’s Election Block, which will ensure power for Serzh Sargsyan and his allies even after the Presidential elections of 2018.
If the Republican party retains power, then we can forecast several ways of Sargsyan’s political career: first: after 2018 Sargsyan will hold the position of the Prime Minister and he will support one of his allies for a symbolic position of the President; second: according to Sargsyan, he does not intend to step down from the position of Party Leader. In conditions where the Party leader’s position is more prestigious versus other high positions, supposedly, Sargsyan will be able to influence political processes from that position, too.
Whom does Russia Support?
Russia may have its favourite, but Kremlin does not openly support either political power, which would cause concerns in a part of Armenian society. Russia believes that due to current geo-political reality, Armenian political elite will have a difficulty in implementing the anti-Russian policy. No political subjects have clearly anti-Russian rhetoric. It shall be noted that several weeks before the elections, on March 15, Serzh Sargsyan visited Moscow where he had a personal meeting with the Russian President, Vladimir Putin. Most probably, Sargsyan has Russia’s support for his future political activities. However, the current Prime Minister Karapetyan has very close ties with Russia as well. According to the statement of the Republican Party, he will retain the post of Prime Minister after elections. If political events develop unfavourably for Sargsyan, Karapetyan will serve as some sort of “a reserve option” for Russia.
Shifting to the Parliamentary model of governance when second (and the last) Presidential term of Sargsyan expires in 2018, leads to rather grounded suspicion that Constitutional changes aim at legitimate retention of Sargsyan in power. In case of abovementioned changes and a victory of the ruling Republican Party and its allies in Parliamentary elections, Sargsyan may remain the most influential politician of the country after 2018 as well and we may see him become a Prime Minister of the country.