კვიპროსის არჩევნების შედეგების გავლენა აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის რეგიონის უსაფრთხოებაზე
სალომე აბრამიშვილი, სამხრეთ ევროპის კვლევების (EUROSUD) სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტი, გლაზგოს უნივერსიტეტი
გიორგი ფაჩუაშვილი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულების სტუდენტი, სამოქალაქო მოძრაობა „კითხვის ნიშნის“ პრეზიდენტი
წყარო: In-Cyprus.com
2023 წლის თებერვალში კვიპროსის სამხრეთ ნაწილში საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, რომელშიც კონსერვატორმა პოლიტიკოსმა ნიკოს ქრისტოდულიდისმა ხმების 51.8%-ით გაიმარჯვა. გამომდინარე იქიდან, რომ ქრისტოდულიდისს მხარს უჭერენ ცენტრისტი და მემარჯვენე პარტიები, რომლებიც კვიპროსის ფედერალური ქოლგის ქვეშ გაერთიანების წინააღმდეგები არიან, არჩევნების შედეგები ეჭვქვეშ აყენებს კუნძულზე არსებული კონფლიქტის მოგვარების პერსპექტივას და ართულებს ურთიერთობებს საბერძნეთსა და თურქეთს შორის. სწორედ ამიტომ ჩნდება კითხვა: რა გავლენას ახდენს კვიპროსის საპრეზიდენტო არჩევნები თურქეთ-საბერძნეთის ურთიერთობებზე და, უფრო ფართოდ, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის მომავალზე? ამ დაპირისპირების საფუძველი გასულ საუკუნეში უნდა ვეძებოთ, რათა უკეთ გავიაზროთ ამჟამინდელი კონტექსტი.
კუნძულის ორად გაყოფა
კვიპროსი ბრიტანეთის კოლონიალიზმისგან 1960 წელს გათავისუფლდა. კვიპროსის გათავისუფლების ეროვნული ორგანიზაცია (EOKA), რომელიც ძირითადად კვიპროსელი ბერძნებისგან შედგებოდა, მოითხოვდა კუნძულის საბერძნეთთან გაერთიანებას, მაგრამ ამას წინ აღუდგა თურქეთის წინააღმდეგობის ორგანიზაცია (TMT). სწორედ აქედან გაჩნდა კუნძულზე ეთნიკურად ბერძნებისა და თურქების დაყოფა, რაც შემდგომ პოლიტიკაზეც აისახა. 1960 წლის კონსტიტუცია ძალაუფლებას კვიპროსელ ბერძენ პრეზიდენტსა და კვიპროსელ თურქ ვიცე-პრეზიდენტს შორის ანაწილებდა, რამაც ხელი შეუწყო კვიპროსელი ბერძნებისა და თურქების უფრო მეტად დაშორებას. კუნძული ორად გაიყო 1974 წელს, როდესაც იქ თურქეთი „სამშვიდობო ოპერაციის“ ჩასატარებლად შეიჭრა. სავარაუდოდ, 160 000-მდე კვიპროსელი ბერძენი იძულებით გადაადგილდა სამხრეთით, ხოლო 45 000-მდე თურქი - ჩრდილოეთით და ჩამოყალიბდა თვითგამოცხადებული ჩრდილოეთ კვიპროსის თურქული რესპუბლიკა (KKTC), რომელსაც მხოლოდ თურქეთი აღიარებს. სწორედ აქედან კონფლიქტი ითვლება გაყინულად.
გაყინული კონფლიქტი და არშემდგარი მოლაპარაკებები
წლების განმავლობაში კონფლიქტის მოგვარების არაერთი მცდელობა იყო, რომელშიც ყველაზე დიდ როლს პრეზიდენტები ასრულებდნენ. მოლაპარაკებები პირველად დაიწყო 1988 წელს კვიპროსის პრეზიდენტად არჩეულ გიორგი ვასილიოუსა და KKTC-ის ლიდერ რაუფ დენქთაშს შორის. იმის გამო, რომ დენქთაში კუნძულის ორივე ნაწილის სუვერენული სტატუსის მქონე ერთეულებად აღიარებასა და კვიპროსელების არა ერთ საზოგადოებად, არამედ ორ სხვადასხვა ხალხად მიჩნევას მოითხოვდა, მოლაპარაკებები ჩაიშალა. კონფლიქტის მოგვარების შესაძლებლობა კიდევ უფრო შემცირდა 1994 წლის ივლისში, როდესაც მართლმსაჯულების ევროპულმა სასამართლომ ჩრდილოეთ კვიპროსის თურქულ რესპუბლიკას ევროკავშირში ექსპორტი აუკრძალა, რის შემდეგაც KKTC-ის ეროვნულმა ასამბლეამ კონსტიტუციიდან ამოიღო სამომავლო პერსპექტივა ბერძნებთან კონფედერაციის შესახებ, ხოლო 1995 წლიდან კვიპროსელი ბერძნების ყურადღება ევროკავშირში გაწევრიანებაზე გადაერთო.
2003 წლის დეკემბერში მოვლენები უფრო იმედისმომცემი აღმოჩნდა, როდესაც KKTC-ის პრემიერ-მინისტრის თანამდებობა მეჰმედ ალი თალათმა, ოპოზიციური რესპუბლიკური თურქული პარტიის ლიდერმა დაიკავა. 2004 წლის მარტში შვეიცარიაში გაიმართა მოლაპარაკებები გაეროს გენერალური მდივნის, კოფი ანანისა და საბერძნეთისა და თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრების მონაწილეობით. მოლაპარაკებების შედეგად გადაწყდა, რომ 2004 წლის 24 აპრილს კუნძულზე ორი რეფერენდუმი უნდა ჩატარებულიყო, რათა „ჩამოეყალიბებინათ კვიპროსის გაერთიანებული რესპუბლიკა“. რეფერენდუმზე ანანის გეგმას კვიპროსელი ბერძნების 24%-მა დაუჭირა მხარი, ხოლო კვიპროსელი თურქებიდან 65%-მა, რამაც კონფლიქტი კვლავაც მოუგვარებელი დატოვა. მომდევნო წლებში კვიპროსის სამშვიდობო პროცესებისადმი მხარდაჭერა შესუსტდა.
საბერძნეთ-თურქეთის ურთიერთობები
1996-1998 წლებში საბერძნეთსა და თურქეთს შორის კვიპროსის საკითხის გამო არსებული ისედაც დაძაბული ურთიერთობა გაუარესდა. 1996 წელს თურქეთსა და საბერძნეთს შორის დავა დაუსახლებელი კუნძულ კარდაკის (ბერძნულად იმია) გამო დაიწყო – თურქეთს ეჭვი გაუჩნდა, რომ საბერძნეთს, შესაძლოა, სუვერენული უფლებები მთელ ეგეოსის ზღვაზე მოეთხოვა. საბედნიეროდ, საბერძნეთსა და თურქეთს შორის პირდაპირი შეიარაღებული შეტაკების რისკი ამერიკელი შუამავლის სწრაფი ჩარევით აიცილეს. ერთი წლის შემდეგ დავა კვლავ განაახლა, როდესაც კვიპროსის პრეზიდენტის – გლაფკოს კლერიდესის მთავრობამ განაცხადა, რომ რუსეთს 48 S-300-ის ტიპის საზენიტო სარაკეტო სისტემები შეუკვეთა, რაც თურქეთმა საფრთხედ აღიქვა. 1998 წლის დეკემბერში კლერიდესმა ვაშინგტონის ძლიერი ზეწოლის გამო უკან დაიხია.
1999 წელს ევროკომისიის ჰელსინკის სამიტის გადაწყვეტილების შემდეგ თურქეთსა და საბერძნეთს შორის ურთიერთობები, ერთი შეხედვით, გაუმჯობესდა. საბერძნეთი აშკარად უჭერდა მხარს თურქეთის ევროკავშირში გაწევრიანებას, რამაც დადებითი გავლენა იქონია თურქეთის დამოკიდებულების ცვლილებაზე. მოგვიანებით, ორ სახელმწიფოს შორის გაფორმდა შეთანხმება ინვესტიციების წახალისებისა და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ და 2007 წელს თურქეთ-საბერძნეთის გაზსადენი გაიხსნა. საბერძნეთი და თურქეთი შეთანხმდნენ თანამშრომლობის რიგ საკითხებზეც: ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლა, არალეგალური მიგრაცია, ტურიზმის ხელშეწყობა, გარემოს დაცვა. მიუხედავად პროგრესისა, დავა ეგეოსის ზღვის ტერიტორიული წყლებისა და ბუნებრივი რესურსების შესახებ ვერ გადაიჭრა.
2020 წლიდან თურქეთსა და საბერძნეთს შორის დაძაბულობამ საგრძნობლად მოიმატა, როდესაც მხარეები ერთმანეთს აია-სოფიას მუზეუმის მეჩეთად გადაკეთების საკითხს ედავებოდნენ. მოგვიანებით, დაპირისპირების კერამ აღმოსავლეთ ხმელთაშუა ზღვასა და ეგეოსის ზღვაში გადაინაცვლა და საბრძოლო რიტორიკა ორივე ქვეყანაში გახშირდა, რამაც გააჩინა მოლოდინი, რომ პატარა ინციდენტები შესაძლოა დიდ სამხედრო ესკალაციაში გადაიზარდოს.
კვიპროსის არჩევნები და მისი გავლენა აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთზე
2023 წლის თებერვალში კვიპროსში საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა. გამოიკვეთა სამი მოწინავე კანდიდატი: ავეროფ ნეოფიტუ - მემარჯვენე ცენტრისტული პარტიის, DISY-ის ლიდერი (სწორედ ამ პარტიის წარმომადგენელი ფლობდა პრეზიდენტის მანდატს ბოლო დეკადის განმავლობაში), ანდრეას მავროიანისი - კომუნისტური პარტია AKEL-ის მიერ მხარდაჭერილი, და ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი, ნიკოს ქრისტოდულიდისი - დამოუკიდებელი კანდიდატი, რომელსაც მხარი მესამე უმსხვილესმა პარტიამ, DIKO-მ, დაუჭირა. მმართველი ძალით უკმაყოფილო კვიპროსელებმა მეორე ტურში მავროიანისი და ქრისტოდულიდისი გაიყვანეს. თუმცაღა, მავროიანისიც ტრადიციულ ნომენკლატურას წარმოადგენდა, ამიტომაც გაიმარჯვა ქრისტოდულიდისმა. რატომ არის ამ არჩევნების შედეგი ასეთი საკვანძო და რა გავლენას ახდენს ის აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის რეგიონზე?
პირველ რიგში, აუცილებელია ყურადღება გამახვილდეს საარჩევნო კამპანიის ფარგლებში მიმდინარე დისკუსიაზე. იგი მოიცავდა რიგ სოციალურ-პოლიტიკურ თემებს, კორუფციულ სკანდალებს, შიდა პროცესებს, თუმცაღა საეჭვოდ აკლდა საგარეო ფაქტორები. მაგალითად, თუ აქამდე კვიპროსის გაერთიანების საკითხის გარშემო ცხარე დებატები მიმდინარეობდა, ამჟამინდელი კამპანიის დროს თემამ აქტუალობა დაკარგა. კვიპროსის ახალარჩეულ პრეზიდენტს კი რადიკალურმა ჯგუფებმა დაუჭირეს მხარი, რაც იმას ნიშნავს, რომ ქვეყნის გაერთიანებაზე კომპრომისის მოძებნა გართულდება. თუ თურქეთის არჩევნებიც რეჯეფ თაიფ ერდოღანის გამარჯვებით დასრულდა, ორივე მხარეს აღმოჩნდება ლიდერი, რომელსაც არ ენდომება რეალისტური სცენარით შეთანხმების გაფორმება. ამას ემატება ისიც, რომ გასულ წელს ერდოღანმა ჩრდილოეთ კვიპროსში სამხედრო კონტინგენტი გააძლიერა მას შემდეგ, რაც აშშ-მ თავდაცვით იარაღზე ემბარგო მოუხსნა კვიპროსს. შესაბამისად, ესკალაცია უფრო მოსალოდნელია, ვიდრე თანამშრომლობა.
სიტუაციას თურქეთ-საბერძნეთს შორის მიმდინარე დაპირისპირებაც ართულებს. საბერძნეთს ეგეოსის კუნძულების აკვატორიაზე კონტროლის განვრცობა სურს, რისი უფლებაც გაეროს საზღვაო სამართლის კონვენციის II თავის მიხედვით აქვს. ათენს შეუძლია ხმელეთიდან 12 საზღვაო მილის მანძილზე გააფართოოს აკვატორია, თუმცა ამით თურქეთის საზღვაო სივრცე ჩაიკეტება, რაც 1995 წლის თურქეთის საპარლამენტო დეკლარაციის მიხედვით, ომის მიზეზად ჩაითვლება. ორივე ქვეყანაში მოსალოდნელი არჩევნები სიტუაციას უარესად ამწვავებს, რადგან მხარეებს საკუთარი მოსახლეობის თვალში ძლიერ ლიდერებად სურთ წარმოჩენა. ამავდროულად, ბუნებრივი რესურსების სტრატეგიული მნიშვნელობაა გასათვალისწინებელი. საზღვაო მილებზე დავა შელფზე აღმოჩენილი ბუნებრივი აირის მარაგის ხელში ჩასაგდებად მიმდინარეობს. კვიპროსის შემთხვევაში, ეს თვალსაჩინო მოცემულობაა. მასთან ამერიკულმა, ნიდერლანდურმა, ფრანგულმა, კორეულმა, ებრაულმა და სხვა კომპანიებმა უკვე გააფორმეს ხელშეკრულება ბუნებრივი აირის მოპოვების შესახებ. თუმცა, თურქეთთან დაპირისპირება საფრთხეს უქმნის ამ პერსპექტივებს. შესაბამისად, ანკარას მნიშვნელოვანი ბერკეტი აქვს. კონფლიქტის მოგვარების მიმართ სურვილის არარსებობა კი თურქეთის, კვიპროსისა და საბერძნეთის მუდმივ დაპირისპირებას მოასწავებს, რაც აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთში დაპირისპირების კერას და არასტაბილურ გარემოს აჩენს.
თურქეთ-საბერძნეთის ურთიერთობები ნატოს ჭრილში
კვიპროსის საკითხი ბუნებრივად ამწვავებს კონფლიქტს თურქეთსა და საბერძნეთს შორის. აუცილებელია, გავითვალისწინოთ, რომ ორივე ქვეყანა ერთი სამხედრო ალიანსის – ნატოს წევრია. სწორედ ეს ალიანსი ქმნის უსაფრთხოების სტრუქტურას აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის რეგიონში, თუმცა არსებული დაპირისპირება რამდენიმე პრობლემას აჩენს:
- კვიპროსი კვლავ ნატოს თავდაცვითი სივრცის გარეთაა, რაც ამ ტერიტორიაზე კონფლიქტის კერის გაჩენის ალბათობას ზრდის;
- კვიპროსი ევროკავშირის წევრია, ხოლო თურქეთი – არა. შესაბამისად, ამ ქვეყნებს საერთო დასავლურ პლატფორმაზე თანამშრომლობის პოტენციალი არ გააჩნიათ;
- აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის თავდაცვითი სტრუქტურა მყიფეა რეგიონში მთავარი აქტორების – საბერძნეთისა და თურქეთის დაპირისპირების გამო, რაც მეტ სივრცეს ტოვებს კონფლიქტისთვის.
ამერიკის შეერთებული შტატები ამ გამოწვევას ნათლად ხედავს. აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის, ენტონი ბლინკენის ტური 2023 წლის თებერვალში, გერმანიის გარდა, თურქეთსა და საბერძნეთს მოიცავდა. საჭიროა თურქეთსა და საბერძნეთს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება, რათა შეივსოს ალიანსის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ფლანგზე გაჩენილი ბზარი. თუმცა, კვიპროსის არჩევნები ამ კონფლიქტის გამომწვევი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიზეზის მოგვარების პერსპექტივას არ იძლევა. კვიპროსის ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემა მხოლოდ აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის რეგიონის უსაფრთხოებისთვის არაა საკვანძო. იგი პრეცედენტს ქმნის ყველა სხვა სახელმწიფოსთვის, რომლის ტერიტორიაც ოკუპირებულია, მათ შორის, საქართველოსთვისაც. ამ უკანასკნელსაც ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემა უქმნის, თუნდაც ნატოში გაწევრიანებისთვის ერთ-ერთ წინაღობას.
კვიპროსის ტერიტორიული მთლიანობის გამოწვევა საკმაოდ კომპლექსური საკითხია და ორი წამყვანი აქტორის – საბერძნეთისა და თურქეთის დაპირისპირებას ამწვავებს, რაც ხმელთაშუა ზღვის რეგიონის უსაფრთხოების სტრუქტურას არყევს. იგი ცუდ პრეცედენტსაც ქმნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის თვალსაზრისით. ამავდროულად, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის სისუსტეს ააშკარავებს მის ორ წევრს შორის არსებული კონფლიქტის სახით. შესაბამისად, კვიპროსის საპრეზიდენტო არჩევნები ერთ-ერთი საკვანძო ფაქტორია რეგიონში სტაბილური გარემოს ჩამოყალიბებისთვის. სამწუხაროდ, ნიკოს ქრისტოდულიდისის გაპრეზიდენტება სიტუაციის გაუმჯობესების პერსპექტივას არ იძლევა, თუმცა მხოლოდ დრო გვიჩვენებს აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთში არსებული ამ ბზარის შევსება შესაძლებელი იქნება თუ არა.

Impact of the Cyprus Election Results on the Security of the Eastern Mediterranean Region
Salome Abramishvili, Student of the International Master in South European Studies (EUROSUD), University of Glasgow
Giorgi Pachuashvili, President of Civil Movement "Question Mark", Student of the International Relations Department at Tbilisi State University
Source: In-Cyprus.com
In February 2023, presidential elections were held in the southern part of Cyprus, in which conservative politician Nikos Christodoulidis won 51.8% of the votes. Given the fact that Christodoulidis is supported by centrist and right-wing parties opposed to the unification of Cyprus under a federal umbrella, the election results cast doubt on prospects for resolving the conflict on the island, and all but guarantees the continuation of strained relations between Greece and Türkiye. That is why the question arises as to what impact the Cyprus presidential elections have on Turkish-Greek relations and, more broadly, on the future of NATO. In order to better understand the current context, the roots of this controversy must be traced back to the last century.
Division of the island into two states
Cyprus was freed from British colonialism in 1960. The National Organisation of Cypriot Fighters (EOKA), composed mainly of Greek Cypriots, called for the reunification of the island with Greece, a request which was opposed by the Turkish Resistance Organisation (TMT). This is when the ethnic Greeks and Turks were divided for the first time, and it still reflects in the current politics. The 1960 constitution divided power between a Greek Cypriot president and a Turkish Cypriot vice-president, further alienating Greek and Turkish Cypriots. The island was split into two in 1974, when Türkiye invaded its territory to perform a "peacekeeping operation". An estimated 160,000 Greek Cypriots were forcefully displaced to the south and 45,000 Turks to the north, forming the self-proclaimed Turkish Republic of Northern Cyprus (KKTC), recognized only by Türkiye. Since then, the conflict has been considered frozen.
Frozen conflict and failed negotiations
Over the years, there have been many attempts to resolve the conflict, with the two country’s presidents playing a decisive role. Negotiations first started in 1988 between Giorgos Vassiliou, who was elected as President of Cyprus, and Rauf Denktaş, the leader of the KKTC. Because Denktaş demanded the recognition of both parts of the island as entities with sovereign status and the Cypriots not as one community but as two different peoples, the negotiations failed. The possibility of resolving the conflict took another hit in July 1994, when the European Court of Justice banned the Turkish Republic of Northern Cyprus from exporting to the EU, after which the KKTC National Assembly removed the future prospect of a confederation with the Greeks from the constitution. In 1995, the Greek Cypriots began to focus instead on EU membership.
Things looked promising in December 2003, when Mehmet Ali Talat, leader of the opposition Republican Turkish Party (CTP), took over as prime minister of the KKTC. In March 2004, talks were held in Switzerland with the participation of the Secretary General of the United Nations, Kofi Annan, and the foreign ministers of Greece and Türkiye. As a result of the negotiations, it was decided that twin referendums would be held on the island on 24 April 2004 to decide on the "establishment of the United Republic of Cyprus". In the referendum, Annan's plan was supported by 24% of Greek Cypriots and 65% of Turkish Cypriots, leaving the conflict unresolved. In the following years, support for the peaceful resolution of the conflict in Cyprus waned.
Greece-Türkiye relations
In 1996-98, the already strained relationship between Greece and Türkiye over the Cyprus issue worsened. In 1996, a dispute between Türkiye and Greece began over the uninhabited island of Kardak (Imia in Greek), leading Türkiye to suspect that Greece might claim sovereign rights over the entire Aegean Sea. Fortunately, the risk of direct armed conflict between Greece and Türkiye was averted by the quick intervention of the Americans as mediator. A year later, the dispute resumed when the government of Cypriot President Glafcos Clerides announced it had ordered 48 S-300 surface-to-air missile systems from Russia, which Türkiye saw as a threat. In December 1998, Clerides backed down under strong pressure from Washington.
Following the decision made at the European Commission’s Helsinki Summit in 1999, relations between Türkiye and Greece seemed to improve. Greece clearly supported Türkiye's accession to the EU, which had a positive effect on, and resulted in a change in Türkiye's attitude. Later, an agreement was signed between the two states to encourage investment and avoid double taxation, and, in 2007, the Türkiye-Greece gas pipeline was opened. Greece and Türkiye also agreed on a number of other issues of cooperation: The fight against organized crime, illegal migration, promotion of tourism, and environmental protection. Despite some progress, the dispute over the territorial waters and natural resources of the Aegean Sea has yet to be resolved.
In 2020, the tension between Türkiye and Greece increased significantly when the two sides fell out over the conversion of the Hagia Sophia Museum into a mosque. Later, the centre of controversy shifted to the Eastern Mediterranean and the Aegean Sea, and one could observe increasingly belligerent rhetoric in both countries, raising expectations that small incidents could escalate into a major military clash.
The Cyprus elections and their implications on the Eastern Mediterranean region
In the February 2023 presidential election in Cyprus, three leading candidates were identified: Averof Neofytou – leader of center-right party DISY (whose representative has held the presidential mandate for the last decade); Andreas Mavroyiannis – supported by communist party AKEL; and former foreign minister Nikos Christodoulides – an independent candidate supported by the third largest party, DIKO. Dissatisfied with the ruling party, the Cypriots decided to carry Mavroyiannis and Christodoulides to the second round. As Mavroyiannis also represented the traditional establishment, however, Christodoulides was able to beat him. Why is the result of this election so crucial, and how does it affect the Eastern Mediterranean region?
To answer those questions, it is first necessary to concentrate on the discourse within the electoral campaign, which has consisted of various socio-political topics, corruption scandals, and domestic affairs, yet which has suspiciously lacked points on foreign policy. For instance, where in the past the question of the unification of Cyprus was heavily debated, the topic lost its relevance in the recent campaign. The president-elect of Cyprus was supported by radical groups, which will make reaching a compromise on unification all the harder. If Recep Tayyip Erdoğan manages to win the upcoming elections in Türkiye, both sides will be left with a leader that is unwilling to resolve the dispute on realistic terms. On top of this, last year, Erdoğan strengthened the military contingent in Northern Cyprus after the US dropped an embargo on defensive weapons for Cyprus. Hence, an escalation seems the more likely eventuality, rather than cooperation.
Ongoing tensions between Greece and Türkiye only worsen the situation. Greece desires to expand its maritime borders on the Aegean islands, which it is entitled to do according to Section 2 of the United Nations Convention on the Law of the Sea. Athens can enhance its maritime borders 12 nautical miles from its landmass. Doing so, however, will block Türkiye’s access to the sea, which is considered an act of war according to the 1995 Turkish parliamentary declaration. The upcoming elections in both countries have only aided the growing tensions, with the parties each desiring a strongman image before their respective populations.
The strategic value of natural resources must also be considered. The dispute over nautical miles is ongoing for the sake of taking control over natural gas reserves found on the sea bed. For Cyprus, this is an obvious predicament, as it has signed treaties on natural gas extraction with American, Dutch, French, Korean, Israeli, and other countries’ companies. Tensions with Türkiye threaten these prospects, and consequently, Ankara holds pivotal leverage. Unwillingness to solve the conflict portends a constant struggle between Türkiye, Cyprus, and Greece, which generates a belligerent and unstable environment in the Eastern Mediterranean region.
Greco-Turkish relations from the perspective of NATO
The issue of Cyprus naturally increases tensions between Türkiye and Greece. Both nations are part of the same military alliance – NATO, the alliance which creates a defense structure in the Eastern Mediterranean region. The existing dispute creates several problems:
• Cyprus is still outside the NATO defense area, which increases the probability of a conflict on the island;
• Cyprus is a member of the EU, unlike Türkiye. Accordingly, these actors lack a shared Western platform for potential cooperation;
• The Eastern Mediterranean defense architecture is fragile due to the differences between the two leading actors, Türkiye and Greece. This leaves more chances for a conflict.
The US sees this challenge clearly. Secretary of State Antony Blinken’s tour in February 2023 entailed visits to Türkiye and Greece, as well as to Germany. Greco-Turkish cooperation is essential for mending the cracks in the South-Eastern flank of the alliance, although the elections in Cyprus lack prospects for solving one of the main causes of the conflict. The issue of territorial integrity is not only pivotal for Eastern Mediterranean security, but forms a precedent for every other nation that has its territory occupied, including Georgia. The issue of occupation also affects the latter’s prospects for NATO membership.
Cyprus’s issue of territorial integrity is a fairly complex matter and aggravates tensions between the two leading actors, Türkiye and Greece. This in turn shakes the foundations of the regional defense structure in the Eastern Mediterranean. It creates a negative precedent regarding the restoration of territorial integrity, and at the same time highlights a point of weakness in the Northern Atlantic Treaty Organization in the form of a conflict between two member states. As such, the presidential election in Cyprus should serve as one of the cornerstones of a stable environment in the region. Unfortunately, the election of Nikos Christodoulides to that post does not bode well for alleviating the situation. Only time will tell if the cracks can be fixed in the Eastern Mediterranean.