პოლიტიკური კრიზისი მოლდოვაში - ჩიხი გამოსავლის გარეშე
ეთერ გლურჯიძე, კონტრიბუტორი პოლიტიკის ანალიტიკოსი, ესტონეთის დილომატიის სკოლის სტუდენტი და ჩრდილოეთი ჩინეთის ტექნოლოგიის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული
2020 წლის ნოემბრის მოლდოვის საპრეზიდენტო არჩევნებში მაია სანდუმ კრემლისგან მხარდაჭერილი იგორ დოდონი დაამარცხა. ახლადარჩეულმა პრეზიდენტმა პირობა დადო, რომ მიზნად დაისახავდა ქვეყნის დემოკრატიზაციასა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლას. ევროპის ერთ-ერთ უღარიბეს ქვეყანაში პროევროპული კანდიდატის გამარჯვებას ხალხი დემოკრატიული ცვლილებების დიდი მოლოდინით შეხვდა, მაგრამ მოლდოვაში რეფორმების გასატარებლად საჭიროა ქმედითუნარიანი და პრეზიდენტის ერთგული მთავრობა, რომელიც დამყარებული იქნება დემოკრატიის მომხრე საკანონმდებლო ორგანოზე. მაია სანდუს მცდელობები, დაეშალა წინამორბედი ოლიგარქიული რეჟიმის მომხრე პარლამენტი, უშედეგო აღმოჩნდა. მოლდოვა პოლიტიკურ „ჩიხშია“ მოქცეული და ცვლილებები კვლავაც გამოწვევად რჩება. ეს ყველაფერი კი ცხადყოფს, რომ ქვეყნის არადემოკრატიული ძალები საკმაოდ ძლიერია.
გავლენიანი ოლიგარქებთან „ჭიდილი“
მოლდოვაში კორუფციის დონე გასული ათწლეულის განმავლობაში უცვლელად მაღალი იყო და მოიცავდა სახელმწიფო ინსტიტუტებსაც. საერთაშორისო გამჭვირვალობის შედგენილ 2020 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსში კორუფციის მასშტაბით მოლდოვა 180 ქვეყანას შორის 115 ადგილზე იყო. იმავე წელს ევროსაბჭოს ანტიკორუფციულმა ორგანომ (GRECO) კორუფციის წინააღმდეგ წინა წლებში გატარებული არასაკმარისი მცდელობებისათვის მოლდოვა მწვავედ გააკრიტიკა.
დემოკრატი და ანტიკორუფციული პროგრამის მქონე მაია სანდუს გაპრეზიდენტებისა და არჩევნებში იგორ დოდონის დამარცხების შემდეგ პრორუსმა პრემიერ-მინისტრმა იონ ჩიკუმ გადადგომა გადაწყვიტა. ახლანდელ პრეზიდენტს არ აქვს ძალაუფლება, რომ ან საკუთარი ამბიციური დემოკრატიული პროგრამის განსახორციელებლად გასცეს განკარგულებები, ან საერთაშორისო ფინანსური დახმარების მისაღებად გამართოს მოლაპარაკებები. აქედან გამომდინარე, მან დემოკრატიის მომხრე მთავრობის ჩამოყალიბება პრიორიტეტად აქცია. თუმცა, ამჟამინდელი მოწვევის პარლამენტის ფარგლებში, რომელსაც იგორ დოდონის პრორუსული სოციალისტური პარტია უდგას სათავეში, მაია სანდუს არ შეუძლია საკუთარი გეგმის განხორციელება და სწორედ ამიტომ სურს ვადამდელი არჩევნების დანიშვნა.
არსებული საკანონმდებლო ორგანოს შემადგენლობის დასაშლელად ერთ-ერთი გზა ისევ წარუმატებელი პრემიერ-მინისტრის დანიშვნა იქნებოდა. სწორედ ამ მიზნით წარადგინა პრეზიდენტმა სანდუმ პრემიერის კანდიდატად ნატალია გავრილიტა - მან ამ თანამდებობისთვის საკუთარი პარტიის ყოფილი წევრი სტრატეგიულად შეარჩია, იმ გათვლით, რომ მას არ მიეღო მხარდაჭერა პარლამენტში. მიუხედავად ამისა, სოციალისტური პარტიის წევრმა პარლამენტარებმა და წინამორბედი ოლიგარქიული რეჟიმის სხვა მომხრეებმა ჩამოაყალიბეს 54-წევრიანი საპარლამენტო უმრავლესობა (101-მანდატიან პარლამენტში) და პრემიერის პოსტზე წარადგინეს საკუთარი კანდიდატი - მარიანა დურლეშტეანუ, რომელიც დიდ ბრიტანეთში მოლდოვის ყოფილი ელჩია. პრეზიდენტმა სანდუმ უარი თქვა ამ კანდიდატურაზე და ხელმეორედ წარადგინა ნატალია გავრილიტა, იმ მოლოდინით, რომ პარლამენტის განმეორებითი უარი ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების მიზეზი გახდებოდა.
სურათი 1. მაია სანდუ ნატალია გავრილიტას კანდიდატურას მეორედ წარადგენს პარლამენტში (წყარო: Balkan Insight).
ამის სემდეგ საპარლამენტო უმრავლესობამ, რომელსაც პრორუსული სოციალისტები უძღვებიან, საკითხი გადაიტანა საკონსტიტუციო სასამართლოში. სასამართლომ კი მაია სანდუს გადაწყვეტილებას „არაკონსტიტუციური“ უწოდა და ორივე მხარისათვის ხელსაყრელი კანდიდატის შერჩევა შესთავაზა. მიუხედავად იმისა, რომ სანდუ რეფორმების განხორციელების ერთგული რჩება, ქვეყანას ისევ არ ჰყავს მთავრობა და პოლიტიკურ ჩიხშია მოქცეული. მიუხედავად იმისა, რომ სანდუს მოლდოვის ევროპული მისწრაფებების განახლებისა და დემოკრატიული განვითარებისთვის საჭირო მყარი ნიადაგის მომზადების სურვილი აქვს, საგარეო ძალები, როგორიც რუსეთია, დიდ როლს თამაშობს მოლდოვაში პოლიტიკური კრიზისის გამწვავებაში.
კრემლი აძლიერებს საკუთარ გავლენას მაშინ, როდესაც ევროკავშირი „თამაშგარეა“
მოლდოვის პოლიტიკა პარადოქსულია - ქვეყანა დიდი ხნის განმავლობაში იყო „პოლიტიკურ გზაჯვარედინზე“ დასავლეთსა და რუსეთს შორის, რადგან მისი საშინაო პოლიტიკა ხასიათდებოდა ბიპოლარული და ურთიერთგამომრიცხავი პროევროპული და პრორუსული პარტიების დაპირისპირებებით. მაშინაც კი, როცა სანდუს გამარჯვებით პროდასავლურმა ძალებმა ბალანსი დაარღვიეს, კრემლს სურს მოლდოვაში ძლიერი ბერკეტები შეინარჩუნოს და არ დაკარგოს ქვეყანა თავისი „გავლენის სფეროდან“. მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტი არ ფლობს მთავრობის შექმნის რეალურ ძალას, რუსეთი ცდილობს მხარი დაუჭიროს ყოფილ პრეზიდენტ იგორ დოდონის სოციალისტურ პარტიას, კრემლის მომხრე ძალების გასაძლიერებლად.
რუსული მასმედია ერთ-ერთი ხელსაყრელი ინსტრუმენტია, რომელსაც კრემლი მოლდოვის პოლიტიკაში თავისი გავლენისათვის შესანარჩუნებლად იყენებს. აღსანიშნავია, რომ ქვეყნის მედიის დაახლოებით 80 პროცენტს მოსკოვი აკონტროლებს, დოდონთან დაკავშირებული კომპანიების მეშვეობით, რომლებიც სოციალისტურ პარტიას აქტიურად უჭერენ მხარს. იგორ დოდონმა ისარგებლა საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერობით და რუსული ტელემაუწყებლობის შეზღუდვის გაუქმების მეშვეობით ქვეყანა კრემლის პროპაგანდას გაუხსნა. მიუხედავად იმისა, რომ მოლდოვაში მოსკოვის გავლენა კიდევ უფრო ძლიერდება, ევროკავშირი გარკვეულწილად მოწყვეტილია მიმდინარე პროცესებს. ამასთანავე, კრემლმა საკუთარი გავლენა გაზარდა „ვაქცინის დიპლომატიის“ გზით. მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტი სანდუ რუსული წარმოების „სპუტნიკ 5“-ის დაბლოკვას ცდილობდა, მოლდოვის მედიკამენტების მარეგულირებელმა ორგანომ ვაქცინა მაინც დაარეგისტრირა.
ამასთან, 2021 წლის თებერვალში მაია სანდუსთან გამართულ პრესკონფერენციაზე ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა შარლ მიშელმა განაცხადა, რომ ევროკავშირი მოლდოვის საიმედო პარტნიორად რჩება. ორგანიზაციამ გამოხატა მზადყოფნა, ხელი შეუწყოს რეფორმების განხორციელებას, კანონის უზენაესობის განმტკიცებასა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლას. ამის მიუხედავად, ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური ჩიხი ევროკავშირის უფრო მეტ ჩართულობას საჭიროებს, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც კრემლი სანდუს მოწინააღმდეგეებს აქტიურად უჭერს მხარს.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირი მოლდოვის პოლიტიკურ კრიზისში არ არის ჩართული. პრეზიდენტ შარლ მიშელს, რომელიც ცოტა ხნის წინ მოლდოვაში იმყოფებოდა, მოლდოვის პოლიტიკური კრიზისი არ უხსენებია. მიუხედავად იმისა, რომ მოლდოვაში არსებულმა არეულობამ ქვეყნის პოლიტიკაში ოლიგარქიული გავლენის ღრმა ფესვები გამოავლინა, ევროკავშირმა ქვეყნის პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსაყვანად კონკრეტული ნაბიჯები უნდა გადადგას. ამასთან, ევროკავშირმა რეფორმატორ პრეზიდენტ სანდუს 2021 წელს ვადამდელი არჩევნების ჩასატარებლად უპირობოდ უნდა დაუჭიროს მხარი.
მიუხედავად იმისა, რომ ევროკავშირისა და მოლდოვის ურთიერთობა გაურკვეველია, ევროკავშირმა შესაძლოა გამონახოს ახალი გზები ურთიერთობების გასაღრმავებლად. ერთ-ერთი გამოსავალი შეიძლება იყოს სექტორული თანამშრომლობის გაზრდა ან ევროკავშირის ოთხი თავისუფლების - საქონლის, მომსახურების, კაპიტალისა და შრომის სრულად განხორციელება მოლდოვასთან. გარდა ამისა, ევროკავშირთან „ევროკავშირი+3“ ფორმატის შექმნა შეიძლება იყოს ერთ-ერთი გამოსავალი უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის უზრუნველსაყოფად. ორგანიზაციის მეტი ჩართულობა და ქვეყანასთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობა გრძელვადიან პერსპექტივაში ხელს შეუწყობს ქვეყნის გაზრდილ ანგარიშვალდებულებას დემოკრატიული ღირებულებების მიმართ და შეიძლება მომავალში მსგავსი კრიზისული სიტუაციების აცილებას შეუწყოს ხელი.

The Political Crisis in Moldova: A Deadlock without the Way Out?
In November 2020, Maia Sandu defeated Kremlin-backed Igor Dodon in the presidential election in Moldova. The victory of a long-awaited pro-European candidate in Europe’s poorest country was met with expectations of democratic shifts as the newly elected president vowed to democratise the country and fight corruption. While reforms in Moldova necessitate a functional and loyal government based on a pro-democratic legislative body, Maia Sandu has tried to dissolve the country’s parliament, which is made up of followers of the previous oligarchic regime. Yet, the country has found itself in a political deadlock, showing that non-democratic forces are strong, and bringing about changes in the country remains a big challenge.
“Wrestling” against Influential Oligarchs
The corruption rate in Moldova has been high throughout the past decade and has largely involved state institutions. In 2020, the country ranked 115 out of 180 countries in the Corruption Perceptions Index survey. In October 2020, the Council of Europe’s anti-corruption body (GRECO) condemned Moldova for not making attempts to fight corruption, pointing at insufficient measures taken in recent years.
After Maia Sandu came to power with her democratic and anti-corruption agenda, and Igor Dodon lost the elections, pro-Russian Prime Minister Ion Chicu decided to resign. While the current incumbent with an ambitious democratic agenda has no capacity to issue bills or negotiate for international funding, she has set out to establish a new pro-democratic government. Nevertheless, under the current legislative, led by Igor Dodon’s pro-Kremlin Socialist party, Maia Sandu will find it impossible to implement her ambitious plan. That is why she is eager to hold early elections.
One of the ways to dissolve the current legislative is a repeated failure of the appointment of a prime minister. Hence, President Sandu nominated Natalia Gavrilita for the premiership candidacy, selecting her former party colleague for the post strategically in order to assure no support for her in parliament. Nevertheless, the Socialist MPs, along with other loyalists of the former oligarchic regime, formed a parliamentary majority of 54 members (out of 101 MPs) and proposed their own candidate Mariana Durleșteanu, a former Moldovan ambassador to the UK. President Sandu rejected the candidate due to the corrupt political record of the parliamentary majority. Instead, the president proposed Natalia Gavrilita once again, with expectations that the second disapproval of a candidate by the parliament would ultimately lead to early elections.
Picture 1. Maia Sandu announcing the second candidacy of Natalia Gavrilita at the Presidential Administration in Chisinau. (Source: Balkan Insight)
However, the parliamentary majority, led by pro-Russian socialists, brought the disagreement to the Constitutional Court. The Court referred to Maia Sandu’s decision as ‘unconstitutional’ and suggested the selection of a favourable candidate for both sides. While Sandu remains dedicated to implementing reforms, the country has found itself in a political deadlock with no government. While Sandu is eager to renew Moldova’s European aspirations and to establish a solid ground for a democratic trajectory, external powers, such as Russia, play a big role in aggravating the political crisis in Moldova.
The Kremlin Ups Its Game, while the EU Is Absent
Moldovan politics is paradoxical, as it has been a “fence sitter” between the West and Russia for a long time, with domestic politics being characterized by the clash of bipolar and mutually exclusive parties: pro-European and pro-Russian. Even with Sandu’s victory, pro-Western forces might have broken the balance, but the Kremlin is eager to maintain strong leverage over Moldova and keep it in its “sphere of influence”. While the President does not hold real power to form the government, the Kremlin has tried to support ex-president Igor Dodon’s Socialist party in order to strengthen pro-Kremlin voices.
Russian mass media is one of the effective tools the Kremlin applies to insert its influence in Moldovan politics. Interestingly, approximately 80 per cent of the country’s media market is controlled by Moscow through companies affiliated to Dodon, which are used to actively support the Socialist party. Igor Dodon took advantage of leading the current parliamentary majority and opened the country for Kremlin propaganda by cancelling the restriction on Russian TV broadcasting. While Moscow has been pushing its influence in Moldova even harder, the EU seems to have been somewhat absent in this situation. Moreover, the Kremlin has exerted further influence through its ‘vaccine diplomacy,’ as the Moldovan drug regulator registered Russian-made Sputnik V entered the country, despite President Sandu’s effort to block it.
However, in February 2021, at the press conference with Maria Sandu, President of the European Council Charles Michel announced that the EU remained a reliable partner for Moldova. The union expressed its readiness to support the implementation of reforms, strengthening the rule of law and tackling corruption. Nevertheless, the political deadlock in the country needs much closer engagement in the situation, especially when the Kremlin is actively engaged with Sandu’s opponents.
The EU has not engaged in the political crisis in Moldova. President Charles Michel, who recently visited Moldova, mentioned no word about the Moldovan political crisis. While the political turbulence in Moldova has revealed the deep roots of oligarchic influence in the country’s politics, the EU should take concrete steps to help the country out of the deadlock. However, the EU should give unconditional support to reformist President Sandu to ensure early elections in 2021.
While the EU-Moldova relationship has found itself in a limbo of uncertainty, there may be new opportunities for the EU to deepen relations with the country by establishing new linkages. One way to go could be enhancing sectoral cooperation or the full implementation of the EU’s four liberties: freedom of goods, services, capital and labour. Additionally, the establishment of the EU+3 format in order to ensure closer cooperation with the Moldova could also be a solution. More EU presence and engagement with Chisinau could help to keep the country more accountable to democratic values in the long run and may prevent similar situations in the future.