რუსეთის ენერგოპოლიტიკა ცხინვალის რეგიონში
2008 წლის აგვისტოში, რუსეთის ფედერაციის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ, მოსკოვმა აქტიურად დაიწყო საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების ინტეგრაციის პროცესი, მათ შორის, ენერგეტიკული მიმართულებით.
ბოლო წლებში განხორციელებული პოლიტიკის შედეგად, ცხინვალის რეგიონი, აფხაზეთისგან განსხვავებით, ენერგოსფეროში სრულად გახდა რუსეთზე დამოკიდებული. ამ ეტაპზე, რუსეთის ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერის შედეგად, ცხინვალის რეგიონში გაზისა და ელექტროენერგიის მიწოდება მხოლოდ რუსეთიდან ხდება. მოსკოვის მიზანია განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტების შედეგად ცხინვალის რეგიონის ენერგეტიკული სტაბილურობის უზრუნველყოფა.
გაზსადენი და გაზიფიკაციის პროექტი
რუსეთმა ცხინვალის რეგიონის გაზით მომარაგებაზე ზრუნვა ჯერ კიდევ 2008 წლის ომამდე დაიწყო. რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის დამაკავშირებელი გაზსადენის მშენებლობას საფუძველი 2006 წელს ჩაეყარა, ოკუპირებული რეგიონის გაზიფიკაციის პროექტზე მუშაობა კი 2010 წელს დაიწყო.
ძუარიკაუ-ცხინვალის გაზსადენი
ძუარიკაუ-ცხინვალის გაზსადენი. წყარო: Gazprom
ჯერ კიდევ რუსეთ-საქართველოს ომამდე, 2006 წლის 22 მარტს, ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი იური მოროზოვი ჩრდილოეთ ოსეთის აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრაზე ძუარიკაუ-ცხინვალის გაზსადენის მშენებლობის საკითხზეც ისაუბრეს. ამ შეხვედრიდან მალევე რუსულმა ენერგოკომპანია „გაზპრომმა“ მილსადენის მშენებლობა დაიწყო. აღნიშნული გაზსადენის სიგრძე 162.3 კილომეტრია, გამტარუნარიანობა კი - 252.5 მლნ კუბური მეტრი წელიწადში. გაზსადენმა ფუნქციონირება რუსეთ-საქართველოს ომიდან დაახლოებით ერთ წელიწადში, 2009 წლის 26 აგვისტოს, დაიწყო. მაგისტრალური გაზსადენის ექსპლუატაციაში შესვლის შედეგად, დანარჩენი საქართველოს გვერდის ავლით, ცხინვალის რეგიონის რუსული გაზით მომარაგების შესაძლებლობა შეიქმნა.
გაზსადენის მშენებლობა. წყარო: cominf.org
ცხინვალის რეგიონის გაზიფიცირების გენერალური სქემა
2010 წლის აპრილში „გაზპრომსა“ და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობას შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომელმაც საფუძველი ჩაუყარა 2029 წლამდე მხარეთა თანამშრომლობას. ამავე დროს, „გაზპრომმა“ შეადგინა ცხინვალის რეგიონის გაზიფიცირების გეგმა, რომელიც ითვალისწინებს რეგიონის 200 დასახლებული პუნქტის გაზმომარაგებას, სოფლების დამაკავშირებელი და შიდა სასოფლო გაზსადენების მშენებლობას.
2018 წლის მაისში ხელი მოეწერა მორიგ ხელშეკრულებას მოსკოვსა და ცხინვალის რეჟიმს შორის. შეთანხმება, რომელიც ეხებოდა ღია სააქციო საზოგადოება „გაზპრომ - სამხრეთ ოსეთის“ აქციების ყიდვა-გაყიდვის პირობებსა და შემდგომ საქმიანობას, ამავე წლის ნოემბერში შევიდა ძალაში. აღნიშნული ხელშეკრულების თანახმად, ზემოხსენებული გაზიფიცირების გენერალური სქემის ფარგლებში, „გაზპრომმა“ აიღო ვალდებულება, რომ 2023 წლამდე, სულ მცირე, 2 მლრდ რუბლი დახარჯოს ცხინვალის რეგიონის გაზის ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციასა და მოდერნიზაციაზე. ამის სანაცვლოდ, „გაზპრომი“ გახდა თავისი შვილობილი კომპანიის - „გაზპრომ - სამხრეთ ოსეთის“, 100%-იანი წილის მფლობელი. ამ კომპანიის აქციების 25% მანამდე ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობას ეკუთვნოდა.
ელექტრომომარაგების არსებული სისტემა და სარეზერვო კაბელის მშენებლობის პროექტი
ცხინვალის რეგიონი ელექტროენერგიას მხოლოდ რუსეთიდან, ერთადერთი საჰაერო ელექტროგადამცემი ხაზის საშუალებით, იღებს. რთული გეოგრაფიული და კლიმატური პირობების გამო, ელექტრომომარაგების არსებული სისტემა არასტაბილურია. ამიტომაც უახლოეს წლებში რუსეთი ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით დამატებითი ინფრასტრუქტურის მშენებლობას გეგმავს.
ელექტრომომარაგების არსებული სისტემა
ცხინვალის რეგიონის ელექტრომომარაგებისთვის გამოიყენება ერთადერთი საჰაერო ელექტროგადამცემი ხაზი - „ზარამაგ - ჩრდილოეთის პორტალი - ჯავა“, რომელიც როკის გვირაბის მიდამოებში, ძომაგის ხეობის რაიონში მდებარეობს. 39-კილომეტრიანი ელექტროგადამცემი ხაზის სიმძლავრე 110 კილოვოლტია. აღნიშნული ხაზის მეშვეობით ცხინვალის რეგიონს ელექტროენერგიას რუსული ენერგოკომპანია „ინტერ რაო“ აწვდის. უნდა აღინიშნოს, რომ არახელსაყრელი კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე, ამ მონაკვეთზე ხშირია ავარიები, რის გამოც ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას ელექტროენერგიის მიწოდება, შესაძლოა, რამდენიმე დღითაც შეუწყდეს, მაღალმთიანი რელიეფი კი მსგავსი პრობლემების აღმოფხვრას კიდევ უფრო ართულებს.
დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზი
2020 წლის 2 სექტემბერს რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილემ ევგენი გრაბჩაკმა და რუსეთში ცხინვალის რეჟიმის „ელჩმა“ ზნაურ გასიევმა ხელი მოაწერეს დოკუმენტს, რომელიც ცხინვალის რეგიონის ენერგოსაიმედოობისა და ენერგოუსაფრთხოების გაზრდას ისახავს მიზნად. შეთანხმება, რომელიც ელექტროენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტების ტექნოლოგიურ მიერთებას ეხება, 11 სექტემბერს შევიდა ძალაში.
ამ დოკუმენტის თანახმად, ცხინვალის რეგიონში მდებარე საჰაერო ელექტროგადამცემი ხაზის მონაკვეთი რუსეთში მდებარე „ჩრდილოეთის პორტალის“ ქვესადგურს დაუკავშირდება მაღალი ძაბვის სარეზერვო კაბელით, რომლის სიგრძე იქნება 4.5 კილომეტრი და რომელიც პირდაპირ როკის გვირაბში გაივლის. ამ პროექტის ღირებულება 1.7 მლრდ რუბლს შეადგენს.
პროექტის შესახებ პირველად 2019 წლის სექტემბერში რუსეთის ელექტროენერგიის გამანაწილებელი კომპანიის - „როსსეტის“ ხელმძღვანელმა განაცხადა. მიმდინარე წლის 31 აგვისტოს კი შესაბამისი განკარგულება გასცა რუსეთის ფედერაციის პრემიერ-მინისტრმა მიხაილ მიშუსტინმაც.
დამატებითი ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობის დასრულება 2022 წლისთვის იგეგმება. სარეზერვო კაბელის გაყვანის შედეგად, ცხინვალის რეგიონის ენერგოსისტემის ფუნქციონირება გახდება უფრო სტაბილური, ხოლო რაიმე სახის დაზიანების ან ავარიის შემთხვევაში, შესაბამისი სარემონტო სამუშაოების ჩატარება შესაძლებელი იქნება წლის ნებისმიერ დროს.
საწვავით მომარაგება
2008 წლის ომის შემდეგ ცხინვალის რეგიონში ნავთობროდუქტების იმპორტი სრულად რუსეთიდან ხორციელდება. 2019 წელს რეგიონში რუსული ენერგოკომპანია „როსნეფტის“ პირველი ბენზინგასამართი სადგურებიც აშენდა.
რუსული საწვავის იმპორტი
ცხინვალის რეგიონში რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტს 2014 წლიდან უზრუნველყოფს „იუგოსეტნეფტეპროდუქტი“, რომელიც ცხინვალის რეჟიმის ე.წ. სახელმწიფო კომპანიაა. 2017 წლის მაისში გავრცელდა ინფორმაცია „იუგოსეტნეფტეპროდუქტის“ თაღლითური სქემის შესახებ, რომლის თანახმად, აღნიშნული კომპანია ყიდულობდა რუსული ნავთობკომპანია „როსნეფტის“ მაღალხარისხიან ბენზინს, შემდეგ მას ჩრდილოეთ ოსეთში ცვლიდა გაზავებულ ბენზინზე და, საბოლოოდ, ცხინვალის რეგიონში დაბალი ხარისხის საწვავის რეალიზაციას ახდენდა. ამ სქემის გაშიფვრის შემდეგ „იუგოსეტნეფტეპროდუქტის“ ხელმძღვანელი დააკავეს.
„როსნეფტის“ ბენზინგასამართი სადგურები
2017 წლის ივნისში ცხინვალის რეჟიმის ლიდერი ანატოლი ბიბილოვი „როსნეფტის“ აღმასრულებელ დირექტორ იგორ სეჩინს ქ. სოჭში შეხვდა. შეხვედრაზე ცხინვალის რეგიონში „როსნეფტის“ ბენზინგასამართი სადგურების მშენებლობაზე შეთანხმდნენ.
„როსნეფტის“ ბენზინგასამართი სადგური ცხინვალში. წყარო: south-ossetia.info
ცხინვალის რეგიონში „როსნეფტის“ პირველი ბენზინგასამართი სადგურის მშენებლობა 2019 წელს დაიწყო და რამდენიმე თვეში დასრულდა. ამავე წელს აშენდა მეორე ბენზინგასამართი სადგურიც, რითაც გეგმის პირველი ეტაპი დასრულდა. საერთო ჯამში, სამი ბენზინგასამართი სადგურის მშენებლობაა დაგეგმილი. უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ 2017 წელს რუსულ მედიასთან ინტერვიუში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა გენადი ბეკოევმა აღნიშნა, რომ ცხინვალის რეგიონის ენერგობაზარზე „როსნეფტი“ უნდა დამკვიდრდეს ყოველგვარი შუამავლებისა და შვილობილი კომპანიების გარეშე.
- რუსეთმა ცხინვალის რეგიონის ენერგოსფეროზე კონტროლის დამყარება ჯერ კიდევ 2008 წლამდე დაიწყო და ამ ეტაპზე რეგიონი რუსულ ენერგეტიკულ სივრცეშია ინტეგრირებული. აფხაზეთისგან განსხვავებით, ცხინვალის რეგიონი სრულად მოწყვეტილია საქართველოს ენერგოსისტემას.
- ცხინვალის რეგიონის გაზით, ელექტროენერგიითა და საწვავით მომარაგებას რუსეთის სახელმწიფო ენერგოკომპანიები უზრუნველყოფენ.
- ენერგოსფეროში არსებული გამოწვევების დასაძლევად რუსეთის მიერ დაგეგმილი ახალი პროექტების განხორციელება ცხინვალის რეგიონის რუსეთზე დამოკიდებულებას კიდევ უფრო გაზრდის.
- ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ხელისუფლების 2015 წლის მონაცემებით, ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას 54 ათასამდე ადამიანი შეადგენს. მოსახლეობის სიმცირისა და სუსტი ეკონომიკის პირობებში, რუსული სახელმწიფო კომპანიების საქმიანობის მოტივი, ეკონომიკური სარგებლის მიღებაზე მეტად, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონის, სადაც რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის 4000-მდე სამხედრო მოსამსახურე და მათი ოჯახის წევრები ცხოვრობენ, ენერგოსტაბილურობის უზრუნველყოფაა.

Russia’s Energy Policy in the Tskhinvali Region
Following the recognition of the independence of Abkhazia and Tskhinvali by the Russian Federation in August 2008, Moscow actively began the process of integration of the occupied regions of Georgia, including in the field of the energy.
As a result of Russia’s policy in recent years, the Tskhinvali region, unlike Abkhazia, has become completely reliant on Russia in the field of the energy. At this stage, Russia's financial and technical support ensure Russia to be the only supplier of gas and electricity to the Tskhinvali region. Moscow seeks energy stability in the region through projects implemented and developed by the Kremlin.
Gas Pipeline and a Gasification Project
Russia began to supply gas to the Tskhinvali region before the 2008 war. The construction of a gas pipeline connecting Russia and the Tskhinvali region was launched in 2006 and the work on a gasification project in the occupied region - in 2010.
Dzuarikau-Tskhinvali Gas Pipeline
Dzuarikau-Tskhinvali Gas Pipeline. SourceGazprom
On March 22, 2006, even before the Russian-Georgian war, the de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, Yuri Morozov, met with representatives of the executive power of North Ossetia. The issue of the construction of the Dzuarikau-Tskhinvali gas pipeline was also discussed at the meeting. Shortly after the meeting, the Russian energy company Gazprom began the construction of a pipeline with a length of 162.3 kilometers and the capacity of 252.5 million cubic meters per year. The pipeline started operation on August 26, 2009, a year after the Russian-Georgian war. The commissioning of the main gas pipeline, bypassing the rest of Georgia, made it possible to supply Russian gas to the Tskhinvali region.
Construction of the pipeline. Source:  cominf.org
General Gasification Plan for the Tskhinvali Region
In April 2010, Gazprom and the de facto government of the Tskhinvali region signed an agreement which laid the foundation for the cooperation between the parties until 2029. At the same time, Gazprom developed a gasification plan for the Tskhinvali region. The plan envisages expanding the gas infrastructure in rural areas to supply 200 settlements in the region.
In May 2018, another agreement was signed between Moscow and the Tskhinvali region. The agreement on the terms of the purchase and the sale of shares of the joint-stock company Gazprom-South Ossetia entered into force in November of the same year. Under the agreement, as a part of the gasification master plan, Gazprom pledged to spend at least RUB 2 billion by 2023 on the rehabilitation and modernization of the gas infrastructure in the Tskhinvali region. In return, Gazprom became a full owner of its subsidiary Gazprom-South Ossetia. A total of 25% of the company's shares were previously owned by the de facto government of the Tskhinvali region.
Existing Power Supply System and a Backup Cable Construction Project
The Tskhinvali region only receives electricity from Russia through a single overhead power transmission line. Due to difficult geographical and climatic conditions, the existing power supply system is unstable. That is why Russia plans to build an additional infrastructure in the Tskhinvali region in the coming years.
Existing Power Supply System
Zaramag-North Portal-Java, the only overhead power transmission line to the Tskhinvali region, is located near the Roki tunnel in the Dzomagi gorge. The capacity of the 39-km transmission line is 110 kW. The Russian energy company Inter RAO supplies electricity to the Tskhinvali region through this line. It should be noted that due to unfavorable climatic conditions, there are frequent accidents in this area which may result in power cuts in the section in the Tskhinvali region for several days. The mountainous terrain makes it even more difficult to eliminate such problems.
Additional Power Transmission Line
On September 2, 2020, the Russian Deputy Minister of Energy, Yevgeny Grabchak, and the Tskhinvali region "ambassador" to Russia, Znaur Gasiev, signed a memorandum to increase the energy reliability and the energy security of the Tskhinvali region. The agreement on the technological connection of the power infrastructure facilities entered into force on September 11.
According to the memorandum, a section of the overhead power transmission line in the Tskhinvali region will be connected to the substation North Portal located in Russia with a 4.5-km high-voltage backup cable. The cable will pass through the Roki tunnel. The cost of the project is RUB 1.7 billion.
The project was first announced in September 2019 by the head of the Russian electricity distribution company Rosset. On August 31 of this year, the relevant decree was issued by the Prime Minister of the Russian Federation, Mikhail Mishustin.
As planned, the construction of the additional power line will be completed in 2022. The backup cable will ensure a stable functioning of the power system in the Tskhinvali region and its service will be available at any time of the year in the case of any damage or accident.
Fuel Supply
After the 2008 war, oil products to the Tskhinvali region are only imported from Russia. In 2019, the first filling stations of the Russian energy company Rosneft were built in the region.
Import of Russian Fuel
The so-called state-owned company Yugosetnefteproduct has been importing oil products from Russia to the Tskhinvali region since 2014. In May 2017, information was circulated about a fraudulent scheme on the part of Yugosetnefteproduct according to which high-quality gas from the Russian oil company Rosneft was exchanged for diluted gasoline in North Ossetia and finally low-quality fresh fuel was sold in the Tskhinvali region. The head of Yugosetnefteproduct was arrested after the scheme was revealed.
Rosneft Filling Stations
In June 2017, the leader of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, met with the Rosneft CEO, Igor Sechin, in Sochi. At the meeting, the parties agreed on the construction of Rosneft filling stations in the Tskhinvali region.
Rosneft filling station in Tskhinvali. Source:  south-ossetia.info
Rosneft began the construction of its first filling station in the Tskhinvali region in 2019 and it was completed in a few months. A second filling station was built in the same year, completing the first phase of the agreement. As planned, three filling stations will be built in the Tskhinvali region. It should also be noted that in an interview with Russian media in 2017, Gennady Bekoev, the de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, said that Rosneft should be operating in the Tskhinvali region without any intermediaries and subsidiaries.
• Russia started to control the energy sector of the Tskhinvali region before 2008 and at this stage the region is integrated into the Russian energy space. Unlike Abkhazia, the Tskhinvali region is completely disconnected from Georgia's energy system.
• Russian state energy companies supply gas, electricity and fuel to the Tskhinvali region.
• The implementation of new Russian projects to overcome challenges in the energy sector will further increase the Tskhinvali region’s reliance on Russia.
• According to the 2015 data of de facto government of Tskhinvali region, the population of the Tskhinvali region totaled 54 thousand people. In an environment of depopulation and a weak economy, Russian state-owned companies seek to provide energy stability rather than get economic benefits in the occupied region of Georgia where the 4th Russian military base is dislocated, home to 4,000 military personnel and their families.