ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი და რუსეთ-საქართველოს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების პრობლემები
2014 წლის სექტემბრის შუა რიცხვებში რუსეთის ფედერაციამ განაცხადა თავისი განზრახვის შესახებ გაეუქმებინა თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება საქართველოსთან, მის მიერ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერის გამო, რომლის განუყოფელი ნაწილიცაა ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება (იხ.: https://ria.ru/world/20140910/1023547655.htm). ამ განცხადებას არანაირი ქმედება არ მოჰყოლია. რაღაც მიზეზით, რუსეთის მთავრობამ ჩათვალა, რომ საქართველოსთან სავაჭრო თანამშრომლობის გართულებისათვის შესაფერისი დრო არ იყო, თუმცა ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ სამომავლოდ მსგავსი არაფერი მოხდება.
სავსებით ვეთანხმებით მათ შეფასებებს, ვინც ფიქრობს, რომ რუსეთთან თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმის გაუქმება დიდი ტრაგედია არ არის მაშინ, როცა მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის წესები კვლავაც ძალაშია, თუმცა ფაქტი ფაქტად რჩება, რომ რუსეთს კანონებთან დაკავშირებული საკითხები დიდად არასდროს ანაღვლებდა. ამავე დროს, თქმაც არ სჭირდება, რომ რუსეთის მთავრობისათვის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის მრავალმხრივი ჩარჩო ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ორმხრივი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება საქართველოსთან.
მიუხედავად ამისა, წარმოგიდგენთ რამდენიმე საკითხს, რომლებზეც ღირს დაფიქრება.
პირველი. თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმი ნიშნავს, რომ არ არის არანაირი საბაჟო გადასახადი საქონლისათვის, რომელიც წარმოშობილია ერთი ქვეყნის საბაჟო სივრცეში და რომლის დანიშნულების ადგილიც მეორე ქვეყნის საბაჟო სივრცეა. არ არსებობს არანაირი უთანხმოება ერთი ქვეყნის მიერ თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმის ქონის შესახებ სხვადასხვა ჯგუფებთან. არსებობს გარკვეული საკითხები საბაჟო რეგულაციებთან და ტექნიკურ საკითხებთან დაკავშირებით, რომელთა დარეგულირებაც მარტივია, თუ, რა თქმა უნდა, არსებობს ნება პოზიტიური შედეგის მიღწევისა. ევროკავშირ-საქართველოს ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება არანაირ საფრთხეს არ უქმნის რუსეთის ფედერაციას. პირიქით, რუსი ინვესტორების მიერ საქართველოში იურიდიულ პირებად დარეგისტრირებულ კომპანიებს შეუძლიათ ისარგებლონ ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების მიერ მინიჭებული პრეფერენციებით ევროკავშირის ბაზარზე ისევე, როგორც ნებისმიერ ინვესტორს ნებისმიერი ქვეყნიდან შეუძლია იმავეს გაკეთება. ეს ასევე ეხება ჩინეთის მიმზიდველ ბაზარსაც, იქიდან გამომდინარე, რომ 2017 წლის 13 მაისს ხელი მოეწერა საქართველო-ჩინეთს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ორმხრივ შეთანხმებას, რომელიც, სავარაუდოდ, ძალაში შევა მომდევნო წლის დასაწყისში (იხილეთ: http://mfa.gov.ge/News/saqartvelosa-da-chinets-shoris-tavisufali-vachrobi.aspx?CatID=5). ყველა ეს ფაქტორი ხელს უწყობს საქართველოსთან ვაჭრობის მიმზიდველობას. შესაბამისად, საქართველოსთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაუქმების შესახებ რუსეთის სავარაუდო გადაწყვეტილება წმინდა პოლიტიკური ხასიათისაა.
მეორე. განხილვებისას საერთოდ არ ფიგურირებს ევრაზიის საბაჟო კავშირი (რუსეთი, ბელარუსი, ყაზახეთი, ყირგიზეთი და სომხეთი). შეთანხმებას (ამიერიდან მოვიხსენიებთ, როგორც უბრალოდ „შეთანხმებას“) ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის საბაჟო კოდექსის შესახებ (ამიერიდან მოვიხსენიებთ, როგორც უბრალოდ „კოდექსს“) ხელი მოეწერა 2017 წლის 11 აპრილს მოსკოვში (იხ.:https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413569/itia_12042017). მას აქვს სამი დანართი, როგორც განუყოფელი ნაწილი, რომლებითაც უქმდება ათეულობით საერთაშორისო შეთანხმება და ოქმი, რომლებსაც ხელი მოეწერა კოდექსის ძალაში შესვლის მოლოდინში. წევრ ქვეყნებში მიმდინარე რატიფიკაციის პროცესის მიხედვით, კოდექსი დიდი ალბათობით ძალაში შევა მომავალი წლის დასაწყისში, როგორც გაცხადდა 2017 წლის 11 ოქტომბერს მოსკოვში ჩატარებული ევრაზიის უმაღლესი ეკონომიკური საბჭოს სხდომის დროს (იხილეთ:http://www.eurasiancommission.org/ru/nae/news/Pages/14_11_17.aspx). კოდექსი ძალიან სერიოზული დოკუმენტია, რომელიც შედგება 1,169 გვერდისა და ორი დანართისაგან, რომლებიც მთლიანად მოიცავენ საბაჟო საკითხების მთელ სფეროს და არეგულირებენ ხელმომწერი ქვეყნების საბაჟო საქმიანობის ყველა მიმართულებას. ის მოიცავს ევრაზიის ეკონომიკური კომისიაზე (ამიერიდან მოვიხსენიებთ, როგორც უბრალოდ „კომისიას“) მითითებებს, როგორც ინსტიტუტისა, რომელსაც დავალებული აქვს კოდექსის დებულებების აღსრულების მართვა. ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის რეგულაციების მიხედვით, კომისია არის ზენაციონალური ინსტიტუტი, რომლის პასუხისმგებლობებიც მოიცავს საერთაშორისო თანამშრომლობის მრავალ სფეროს და რომელიც აღჭურვილია ინსტრუმენტების შთამბეჭდავი მრავალფეროვნებით. კომისიას პასუხისმგებლობის ბევრი სფერო აქვს, მათ შორის მაკროეკონომიკა, კონკურენცია, ენერგეტიკის პოლიტიკა და სხვა. სხვა საკითხებთან ერთად, კომისიის სამუშაო სფეროში შედის ასევე მესამე ქვეყნებთან სავაჭრო რეჟიმების დაწესება (იხ.:http://www.eurasiancommission.org/ru/Pages/about.aspx).
მესამე. თუ რუსეთი საბაჟო კავშირის წევრია, მის საგარეო ვაჭრობის რეჟიმს უნდა არეგულირებდეს შესაბამისი ზენაციონალური ინსტიტუტი, რომელიც, ამ შემთხვევაში, კომისიაა. ანალოგიურად, მაგალითად, გერმანიის საგარეო ვაჭრობის რეჟიმს არეგულირებს ევროკავშირის კომისია. გერმანიას არ შეუძლია დააწესოს ან გაწყვიტოს ღრმა და ყოვლისმომცველი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება საქართველოსთან - ეს ყველაფერი ევროკავშირის შესაბამის სტრუქტურებთანაა მოლაპარაკებული. შესაბამისად, რუსეთთან, ბელარუსთან, ყაზახეთთან, ყირგიზეთთან და სომხეთთან სავაჭრო რეჟიმების შესახებ საქართველომ მოლაპარაკებები უნდა აწარმოოს კომისიასთან, კერძოდ კი, ბატონ ტიგრან სარქისიანთან, რომელიც საბჭოს თავმჯდომარეა, ან ბატონ მუკაი კადირყულოვთან, რომელიც საბჭოს წევრია (მინისტრი) საბაჟო თანამშრომლობის საკითხებში (იხ.:http://www.eurasiancommission.org/ru/act/chairman/Pages/default.aspx). ეს უკვე აღარ არის ორმხრივი ურთიერთობების სფერო. თუკი მოგვიწვევენ ცალკე მოლაპარაკებების საწარმოებლად, ეს ნიშნავს, რომ რეალურად საბაჟო კავშირი არ არსებობს. რადგან, თეორიულად, ასეთი მიდგომის შესაძლებლობის გათვალისწინებით, სხვადასხვა ქვეყანას შეუძლია დაამყაროს სხვადასხვა სავაჭრო რეჟიმი საქართველოსთან, საკუთარი ინტერესების მიხედვით. მაგალითად, სომხეთი, გასაგები მიზეზების გამო, უფრო დაინტერესებულია საქართველოსთან ვაჭრობის განვითარებით, ვიდრეზოგ სხვა პარტნიორთან საბაჟო კავშირში.
მეოთხე. ფაქტია, რომ საქართველოს საგარეო ვაჭრობისათვის წარმატებაც და გამოწვევაც რუსულ ბაზარზე ექსპორტის შთამბეჭდავი ზრდაა. რუსული ინსტიტუტები სუსტია, ექვემდებარება პოლიტიკურ ზეწოლას და, შესაბამისად, პირდაპირ ატარებს პოლიტიკურად დამუხტულ გადაწყვეტილებებს. ეს ნათლად გამოვლინდა 2006 წლის მარტის რუსული ემბარგოს დროს, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება, რომელიც რატიფიცირებული იყო როგორც რუსეთის დუმის, ისე საქართველოს პარლამენტის მიერ. აღნიშნული შეთანხმება მოიცავდა დავების გადაწყვეტის მექანიზმებსაც საერთაშორისო პრაქტიკის შესაბამისად (იხ.:http://base.spinform.ru/show_doc.fwx?rgn=23995). მიუხედავად ამისა, რუსეთის ხელისუფლებამ, ყოველგვარი ყოყმანის გარეშე, ცალმხრივად გამოიყენა პოლიტიკურად მოტივირებული გადაწყვეტილება ემბარგოს შესახებ. საქართველო არ არის ერთადერთი მაგალითი რუსეთის ამგვარი საქციელისა. პოლიტიკური ხელშეკრულებებისა და ეკონომიკური შეთანხმებების დარღვევა რუსული სტრუქტურების ჩვეულებრივი დამოკიდებულებაა ხელმოწერილი და რატიფიცირებული საერთაშორისო დოკუმენტების მიმართ. ამ მხრივ, რუსეთის ფედერაციის ნებისმიერ მეზობელს, ბელარუსიდან დაწყებული და იაპონიით დამთავრებული, შეუძლია გაიხსენოს მაგალითები თავისი საკუთარი გამოცდილებიდან.
მეხუთე. ლეგალური არგუმენტები რუსი ჩინოვნიკებისათვის ბევრს არაფერს ნიშნავს. თუ რუსეთს სურს ვინმეს დასჯა და აქვს ამის საშუალება, ის ამას გააკეთებს. ამჟამად რუსეთის მიდგომა საქართველოსთან ვაჭრობისადმი უფრო ფრთხილი და სამართლებრივად კორექტულია. ეს მისასალმებელი პროგრესია, თუმცა ჩვენი საკუთარი ისტორიული გამოცდილება სათუოს ხდის ამ მიდგომის მდგრადობას.
დასკვნები. რუსეთთან სავაჭრო საკითხებზე კამათს აზრი არ აქვს. ჩვენ დავხარჯავთ რესურსებს და საპასუხოდ ვერ მივიღებთ ვერანაირ გარანტიას. ჩვენ მათ უნდა მივცეთ საშუალება მიიღონ გადაწყვეტილაბა და იმოქმედონ შესაბამისად. რუსეთთან უფრო პრეფერენციული ვაჭრობა ნიშნავს უფრო მეტ ექსპორტს, რაც კარგია. რუსეთთან უფრო ნაკლები ვაჭრობა ნიშნავს ნაკლებ დამოკიდებულებას არამდგრად ბაზარზე, რაც კიდევ უფრო უკეთესია. რუსეთის მთავრობას გააზრებული უნდა ჰქონდეს, რომ საქართველოსთან ვაჭრობის შესაძლო შეფერხება:
- შეასუსტებს ქართველი მეწარმეებისა და ექსპორტიორების ილუზიებს;
- გაზრდის ქართული ექსპორტის კონკურენტუნარიანობას; ჩვენი ღვინის ექსპორტიორებს მოუწევთ ისწავლონ ფრანგ, ესპანელ და იტალიელ მეღვინეებთან კონკურენცია, არა მხოლოდ რუსულ ბაზარზე, არამედ სხვაგანაც. ეს გაზრდის ჩვენი ექსპორტიორების შესაძლებლობას ჩაერთონ კონკურენციაში ევროკავშირის ბაზარზე;
- კიდევ ერთხელ დაამტკიცებს, რომ რუსული ბაზარი მიმზიდველი, თუმცა რისკიანია;
- შეასუსტებს ქართველი ექსპორტიორების დამოკიდებულებას ბაზარზე, რომელიც მიმზიდველია, თუმცა არამდგრადი;
- ხელს შეუწყობს ქართველი ექსპორტიორებისათვის ბაზრების დივერსიფიკაციას, ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების, ჩინეთთან და ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციასთან უკვე არსებული და აშშ-სთან მომავალი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებების გათვალისწინებით;

Eurasian Custom Union and problems of Russian – Georgian FTA
In mid-September 2014, the Russian Federation stated its intention to cancel the Free Trade Agreement with Georgia due to the Signature of Association Agreement with the EU, of which the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement is an integral part (See https://ria.ru/world/20140910/1023547655.html ). This statement was not followed by any action. For some reason, the Russian Government decided that it was not right time to complicate trade cooperation with Georgia, but this doesn’t mean that this will not happen at some point in the future.
I completely agree with the assessment of those who think that the Free Trade Regime’s cancellation is not a tragedy, as WTO provisions are in force, although the fact remains that Russia never cared very much about legal issues. At the same time, it goes without saying that, for the Russian Government, the multilateral global WTO framework means much more that a bilateral Free Trade Agreement with Georgia.
Nevertheless, here is some food for thought.
First. A Free Trade Regime means that there are no custom duties for goods, originating on the customs territory of one state with the destination being the customs territory of another state. There is no controversy whatsoever between the Free Trade Regime of an individual country with different groupings. There are some matters of customs regulation and technicalities, which can be easily regulated, provided that the will to achieve a positive outcome exists. The EU-Georgia DSFTA poses no danger to the Russian Federation. Just the opposite, as companies that are registered as Georgian legal entities by Russian investors may enjoy DCFTA preferences with the EU, as an investor from any other state. By the way, this also pertains to the lucrative Chinese market, since a bilateral Chinese-Georgian Free Trade Agreement was signed on 13 May 2017 and will probably enter into force at the beginning of the next year (See http://mfa.gov.ge/News/saqartvelosa-da-chinets-shoris-tavisufali-vachrobi.aspx?CatID=5). All these factors contribute to the attractiveness of trade with Georgia. Thus, the decision to cancel the FTA with Georgia is of purely political in nature.
Second. There is no Eurasian Customs Union (Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Armenia) in the picture. The Agreement (hereinafter simply referred to as the Agreement) on the Eurasian Economic Union Custom Code (hereinafter referred to as the Code) was signed in Moscow on 11 April 2017 (See https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413569/itia_12042017). It has three Annexes as an integral part, which abolish dozens of international agreements and protocols, signed in anticipation of the Code entering into force. According to the ongoing ratification process in the signatory countries, the Code will most likely enter into force at the beginning of next year (See http://www.eurasiancommission.org/ru/nae/news/Pages/14_11_17.aspx). The Code is a very serious document comprised of 1169 pages and two Annexes, which exhaustingly cover the whole field of custom matters and regulate all spheres of the custom activities of signatory countries. It contains references to the Eurasian Economic Commission (hereinafter referred to as the Commission) as an Institution, entrusted to rule the process of implementing the Code’s provisions. It is worth mentioning that, according to Eurasian Economic Union regulations, the Commission is a supranational institution, responsible for many areas of international cooperation and equipped with an impressive variety of instruments. The Commission has many areas of responsibility, including macroeconomic, competition, energy policies, etc. Among others, the Commission’s areas of activity include the establishment of trade regimes with third countries (See http://www.eurasiancommission.org/ru/Pages/about.aspx ).
Third. If Russia is a member of the Customs Union, its foreign trade regime should be regulated by the respective supranational institution, which, in this case, is the Commission. This is similar to Germany’s foreign trade regime being regulated by the EU Commission, for instance. Germany cannot establish/cancel the DSFTA with Georgia – this was negotiated with the respective bodies of the EU. So, with respect to the trade regime with Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Armenia, Georgia has to negotiate with the Eurasian Economic Commission and namely, with Mr. Tigran Sarkisyan, Chairman of the Board, or Mr. Mukai Kadirkulov, Member of the Board (Minister) for custom cooperation (See http://www.eurasiancommission.org/ru/act/chairman/Pages/default.aspx). This is no longer a subject of bilateral relations. If we are invited to negotiate separately, this means that there is no Customs Union in reality. Because, in theory, having in mind possibility of such an attitude, different countries may establish different trade regimes with Georgia according to to different interests. For example, Armenia, for understandable reasons, is more interested in developing its trade with Georgia than with some of its partners in the Customs Union.
Fourth. The fact is that both the success and challenge of Georgia’s foreign trade is the impressive growth of exports to the Russian market. Institutions in Russia are weak, subject to political pressure and respectively rubber stamping politically charged decisions. This was vividly demonstrated in March 2006 with the Russian embargo, despite the existing bilateral Free Trade Agreement, ratified by both the Russian State Duma and the Georgian Parliament. The mentioned Agreement contained dispute regulation mechanisms, in accordance with international legal practice. (See http://base.spinform.ru/show_doc.fwx?rgn=23995). Nevertheless, the Russian Government, without hesitation, unilaterally introduced a politically charged embargo decision. It is worth mentioning that Georgia is not the sole example of such Russian treatment. Violating political treaties and economic agreements demonstrates Russian authorities’ routine attitude to signed and ratified international documents. In this respect, any neighbor of the Russian Federation, from Belarus to Japan, can provide examples from its own experience.
Fifth. Legal arguments don’t mean much to Russian officials. If Russia wants to punish anybody and has the opportunity to do so, legal issues don’t matter. Currently Russia’s approach to trade with Georgia is more careful and legally correct. This is progress we have to welcome. But our own historic experience questions the sustainability of this approach.
Conclusions. There is no sense in arguing with Russia on trade matters. We will waste plenty of recourses with no guarantees. We have to leave it to them to decide and act respectively. More preferential trade with Russia means more exports, which is good. Less trade with Russia means less dependence on an unsustainable market, which is even better. Russian Government should be aware of the fact that deterioration of trade with Georgia will:
- downgrade the illusions of Georgian entrepreneurs and exporters;
- upgrade the competitiveness of Georgian exports; our wine exporters will have to learn to compete with French, Spanish and Italian winemakers not only on the Russian market, but beyond that as well; this will upgrade our exporters’ capacity to compete on the EU market;
- prove once again that the Russian market is lucrative, but risky;
- decrease Georgian exporters’ dependence on one market that is lucrative, although unsustainable;
- assist in diversifying markets for Georgian exporters, keeping in mind the DSFTA, the FTA with China, the FTA with EFTA, and the future FTA with the USA;