ნატოს, რუსეთის და პატ ბუჩანანის შესახებ
რამდენიმე დღის წინ პატ ბუჩანანმა გამოაქვეყნა სტატია, სადაც ამტკიცებდა, რომ პრეზიდენტმა ტრამპმა ნატოს წევრობის ყველა კანდიდატურა უნდა დაბლოკოს. ცხადია, ყველა ამერიკელს აქვს უფლება გამოთქვას აზრი საკუთარი  ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის შესახებ. სამწუხარო ის არის, რომ თავის არგუმენტაციაში ბატონი ბუჩანანი იყენებს პირდაპირ სიცრუეს და ასევე ისტორიისა და ამჟამინდელი რეალობის უხეშად მცდარ ინტერპრეტაციებს.
ამ სიცრუისა და მცდარი ინტერპრეტაციების სამიზნე ვართ ჩვენ - რუსეთის ის მეზობლები, რომლებიც ვცდილობთ ჩვენი თავისუფლებისა და ფიზიკური უსაფრთხოების შენარჩუნებას მაშინ, როცა რუსეთი მიზანმიმართულად მუშაობს, რომ ეს ორივე სიკეთე წაგვართვას.
ჩვენ რთულ მდგომარეობაში ვართ. ჩვენი სუვერენიტეტის საწინააღმდეგო რუსული აქტივობები შეუჩერებლად გრძელდება, ისევე, როგორც პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის რუსული კამპანია. დასავლეთის ყურადღების დიდ ნაწილს იპყრობს სხვა პრობლემები და სხვა რეგიონები. მოკლედ, ბატონ ბუჩანანს შეუძლია დარწმუნებული იყოს, რომ ვითარება აღმოსავლეთ ევროპაში საკმარისად რთული და სახიფათოა, მის მიერ მოსკოვის ტყუილების გამეორებისა და მხარდაჭერის გარეშეც.
ბუჩანანი ამბობს რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომთან დაკავშირებით, რომ „საქართველომ შეიყვანა ჯარი სამხრეთ ოსეთში“ რუსეთის სამხედრო შემოჭრამდე. მისი თქმით, „პუტინმა უპასუხა“ ქართველებს. ეს პირდაპირ ეწინააღმდეგება სიმართლეს. მრავალ და ერთმანეთისგან განსხვავებულ წყაროში მოიპოვება მრავალი მტკიცებულება იმისა, რომ რუსული ჯარი საქართველოში შემოიჭრა სწორედაც ქართული სამხედრო ოპერაციის დაწყებამდე. რუსეთის ეს აგრესია გახდა ქართული ოპერაციის მიზეზი.
ყველასათვის, ვინც ოდნავ მაინც იცნობს საერთაშორისო სამართალს, ცხადია, რომ რუსული ჯარის შემოჭრა საქართველოში წარმოადგენდა აგრესიის აქტს და საქართველოს ჰქონდა სრული უფლება მისთვის წინააღმდეგობა გაეწია. ბატონ ბუჩანანს მიაჩნია, რომ რუსეთ-საქართველოს ომი არ იყო აშშ-ის საქმე. თუმცა, უკეთესი იქნება, მან საკუთარი აზრი  ისტორიული ფაქტების უგულებელყოფისა და აგრესიის მსხვერპლის დადანაშაულების გარეშე გამოთქვას.
ბუჩანანი ასევე ამბობს, რომ საქართველოსა ან უკრაინის ნატოში გაწევრიანება უდრის რუსეთთან ომს, ქართული და უკრაინული ტერიტორიების რუსული ოკუპაციის გამო (თუმცა, იგი ერიდება სიტყვა „ოკუპაციის“ გამოყენებას, რადგან ეს ტერმინი არ უხდება მისი გზავნილის შინაარსს). მისი თქმით, თუ საქართველო შევიდოდა ნატოში, „აშშ დაუყოვნებლივ აღმოჩნდებოდა რუსეთთან კონფლიქტში“. ასევე მისი თქმით, „მიუხედავად იმისა, რამდენად ვუჭერთ ჩვენ მხარს უკრაინას, ჩვენ არ შეგვიძლია მისი ტერიტორიული მთლიანობის გამო ჩვენი ქვეყანა რუსეთთან ომში გავუშვათ“.
სინამდვილეში, საქართველოსა თუ უკრაინის ნატოში გაწევრიანება არ წარმოშობს ნატოს წევრების ვალდებულებას გამოსტაცონ რუსეთს კონტროლი მის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ამის თქმა კიდევ ერთი პირდაპირი სიცრუეა. დასავლეთი გერმანია ალიანსში გაწევრიანდა 1955 წელს, როცა ქვეყნის აღმოსავლეთი ნაწილი კომუნისტური ოკუპაციის ქვეშ იყო, და არანაირად არ იგულისხმებოდა, რომ ნატოს ის უნდა გაეთავისუფლებინა. ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების მე-5 მუხლი ითვალისწინებს სამოკავშირეო ვალდებულებებს მხოლოდ ნატოს წევრზე თავდასხმის შემთხვევაში. კონფლიქტის წამოწყება არ წარმოადგენს ნატოს წევრების ვალდებულებას, თუნდაც წევრი სახელმწიფოს ოკუპირებული ტერიტორიის გასათავისუფლებლად.
რაც შეეხება მცდარ ინტერპრეტაციებს, ბუჩანანის სტატია რამდენიმეს შეიცავს. მათ შორის, ავტორი დღევანდელ მოვლენებთან დაკავშირებით ამბობს, რომ „ცივი ომის პერიოდის არცერთ პრეზიდენტს, ტრუმენიდან ჯორჯ ბუშ-უფროსამდე, არც კი დაესიზმრებოდა“ ომში ჩართვა უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის გამო. მართალია, არავინ ამბობს, რომ დღეს აშშ-მა ეს უნდა გააკეთოს, ცივი ომის ამგვარად ხსენება ძალიან უცნაურია. ცივი ომის დროს უკრაინა იყო საბჭოთა კავშირის ნაწილი. დიახ, ცხადია, ამერიკის პრეზიდენტებს „არც კი დაესიზმრებოდათ“ სსრკ-ის ტერიტორიაზე შეჭრა. ოღონდ, ცივი ომის დროსგან განსხვავებით, დღეს უკრაინა სუვერენული სახელმწიფოა, რაც ბატონი ბუჩანანის ამ ფრაზას უკიდურესად არარელევანტურს ხდის.
კიდევ ერთი არარელევანტური გამონათქვამი, რომელსაც ბუჩანანი დღევანდელი პოლიტიკის ადვოკატირებისთვის იყენებს: „პირველი ბუში ფიქრობდა, რომ უკრაინა რუსეთზე მიბმული უნდა დარჩენილიყო და რომ უკრაინული დამოუკიდებლობის მოძრაობა წარმოიშვა თვითმკვლელი ნაციონალიზმისგან“. იმ შემთხვევაშიც, თუ ბუშ-უფროსს მართლაც არ სურდა საბჭოთა კავშირის ბოლომდე დეზინტეგრაცია, ეს იმპერია მაინც დაიშალა, მიუხედავად იმისა, რას ფიქრობდა ამის შესახებ პრეზიდენტი ბუში ან სხვა ვინმე. რაც შეეხება უკრაინის დამოუკიდებლობას, შესაძლოა, 1991 წელს ატლანტის ოკეანის მეორე მხრიდან მისი სამომავლო ბედი ძალიან ცხადად არ ჩანდა. თუმცა, 2019 წელს სრულიად აშკარაა, რომ უკრაინამ განავითარა ძლიერი ეროვნული იდენტობა, რომელსაც ის იცავს, და დაიცავს კიდეც, იარაღით ხელში.
საქართველოს ნატოში პოტენციური გაწევრიანების შედეგები, ბუჩანანის აზრით, დაემგვანება „1938 და 1939 წლების შეტაკებებს სუდეტების და დანციგის გამო, რამაც პირდაპირ გამოიწვია მეორე მსოფლიო ომი“. სუდეტები მართლაც არის ძლიერი მაგალითი, ოღონდ არა ბატონი ბუჩანანისთვის მომგებიანი კუთხით. სუდეტების კრიზისის დროს დასავლურმა სახელმწიფოებმა უარი თქვეს შეეჩერებინათ აგრესორი და ბედის ანაბარა მიატოვეს მსხვერპლი ქვეყანა - ჩეხოსლოვაკია. მათ გააკეთეს ზუსტად ის, რასაც ბატონი ბუჩანანი ასე თავგამოდებით უჭერს მხარს რუსეთის გასაჭირში მყოფ მეზობლებთან დაკავშირებით. 1930-იან წლებში ამ მიდგომამ არც ისე კარგად იმუშავა.
ცივი ომის კიდევ ერთი ხსენება: „ორი ათწლეულის მანძილზე ნატოში მიღებული არცერთი ქვეყანა არ იყო მიჩნეული რუსეთთან ომის ღირსად ცივი ომის პერიოდის რომელიმე ამერიკელი პრეზიდენტის მიერ“. ეს ნამდვილად ასეა, რადგან ცივი ომის დროს ეს ქვეყნები იყვნენ ან სსრკ-ის, ან მისი გავლენის სფეროს ნაწილი (ალბანეთი, მონტენეგრო, სლოვენია და ხორვატია, კომუნისტური მმართველობის მიუხედავად, საბჭოთა სფეროს მიღმა იყვნენ, მაგრამ ეს უკვე სხვა ისტორიაა). ცივი ომის დროს მათთან დაკავშირებით აქტიური მოქმედება აშშ-ისთვის შეტევაზე გადასვლას ნიშნავდა, რაც არ იყო მიზანშეწონილად მიჩნეული. მაგრამ დღეს ეს სახელმწიფოები არიან სუვერენული და სრულად აკონტროლებენ თავის საგარეო პოლიტიკას. ისინი არ შედიან რუსეთში ან მისი გავლენის სფეროში. კონფლიქტის შემთხვევაში, სწორედ რუსეთი იქნებოდა შეტევაში, და არა ამერიკა. ამგვარად, ბატონი ბუჩანანი თავის არგუმენტაციაში კვლავ იყენებს ისტორიული რეალობის მცდარ ინტერპრეტირებას.
თავისი სტატიის დასასრულს ბატონმა ბუჩანანმა „რუსეთის წინა ეზო“ უწოდა ქვეყნებს, რომლებიც ცდილობენ მოსკოვის ამბიციებისგან საკუთარი თავისუფლების დაცვას. ბუჩანანის მიერ ჩვენი ქვეყნების სუვერენიტეტის, ეროვნული იდენტობისა და ნების სრული უგულებელყოფა, გარდა იმისა, რომ შეურაცხმყოფელია, ასევე სრულიად არარეალისტურ მიდგომას წარმოადგენს. არავინ დაემორჩილება რუსეთს ბრძოლის გარეშე. მისი იმპერიული ამბიციები ვერ შესრულდება ისე, რომ მანამდე ჩვენი აქტიური წინააღმდეგობის დაძლევა არ მოუწიოს. ხსენებული ეროვნული იდენტობა და ეროვნული ნება არსებობს და არსად გაქრება.
ამ კონფრონტაციის კონტექსტში, ამერიკის მიერ ჩვენი რეგიონის ჰიპოთეტური მიტოვება არ გააუმჯობესებდა ვითარებას. ის მას ბევრად, ბევრად გააუარესებდა. ამით გათამამებული რუსეთი კიდევ უფრო აგრესიულად იმოქმედებდა, რაც გამოიწვევდა ახალ კრიზისებს, კიდევ უფრო სერიოზულს, ვიდრე 2008 და 2014 წლებში. ცხადია, ბატონ ბუჩანანს შეუძლია სხვაგვარად იფიქროს. მაგრამ კარგი იქნებოდა, საკუთარი აზრი გამოეთქვა რეალობის დამახინჯებისა და პირდაპირი სიცრუის გავრცელების გარეშე.

On NATO, Russia and Pat Buchanan
Few days ago, Pat Buchanan published an article arguing that President Trump should block all candidacies for NATO membership. Now obviously all Americans are entitled to their views regarding their country’s foreign policy. It is unfortunate, however, that Mr. Buchanan chose to employ outright untruths, as well as gross misinterpretations of both history and present reality, while making his argument.
The target of those untruths and misinterpretations are we – the neighbors of Russia desperately trying to retain both our liberty and physical safety in the face of the sustained Russian effort to take them away. Our position is difficult enough. Russian activities against our sovereignty continue unabated. Russian propaganda and disinformation campaign is vicious. The West is distracted by other matters and other regions. In short, Mr. Buchanan can rest assured that things in Eastern Europe are complicated and dangerous enough without him repeating and endorsing Moscow’s lies.
Mr. Buchanan claims, regarding the Russo-Georgian War of 2008, that “Georgia ordered its army into South Ossetia” before the Russian invasion started. In his words, “Putin responded” to Georgians. This, however, is not true at all. In fact, directly opposite is the case. There is ample evidence from a variety of different sources that Russian army entered sovereign Georgian territory before, not after, the Georgian military operation. Moreover, it was the Russian military invasion that caused Georgia to respond with an operation of its own in a vain effort to stall the Russian army’s advance into the country.
As it is clear to anyone even remotely familiar with international law, invasion of Georgia by the Russian troops constituted an act of aggression, against which Georgia had every right to defend itself. Mr. Buchanan believes that the Russo-Georgian War was not any business of the United States. But he should make his case without disregarding historical evidence and blaming the victim.
Mr. Buchanan also claims that bringing either Georgia or Ukraine into NATO would mean war with Russia, due to the Russian occupation of the Georgian and Ukrainian territories (of course, Mr. Buchanan avoids using the term “occupation”, since that would somewhat deviate from the spirit of his message). According to him, “the U.S. would immediately be ensnared in a conflict with Russia” if Georgia were to join the Alliance. “No matter how supportive we are of Ukraine, we cannot commit this country to go to war with Russia over its territorial integrity”, he says.
As it happens, Georgian or Ukrainian membership of NATO would not cause an obligation on the part of the NATO allies to take back the occupied territories from the Russian control. Claiming otherwise is another outright untruth. West Germany joined the Alliance in 1955, when the eastern part of the country was under the Communist occupation, without any suggestion that NATO was supposed to take it back. Article 5 of the North Atlantic Treaty envisions alliance obligations only if one of the member nations is attacked. Initiating military conflict is not a NATO obligation, even to take back a member nation’s legitimate territory that is, at the moment, under foreign occupation.
As to misinterpretations, the article contains several. For instance, Mr. Buchanan says in reference to the current events that “no Cold War president from Truman to George H. W. Bush would have dreamed of” going to war over Ukraine’s territorial integrity. While no one suggests that the U.S. should do so today, it is very strange to bring up the Cold War in this manner. Ukraine was a part of the Soviet Union during the Cold War. Yes, clearly the U.S. presidents would not “have dreamed of” invading the territory of the Soviet Union. But unlike the Cold War period, today Ukraine is a sovereign nation, which makes Mr. Buchanan’s reference strikingly irrelevant.
Another irrelevant remark used for advocacy of a modern policy: “Bush I thought Ukraine should remain tied to Russia and the Ukrainian independence movement was born of ‘suicidal nationalism’”. Even if Mr. Buchanan is right that President George H. W. Bush did not wish the full dissolution of the Soviet Union, that empire disintegrated nevertheless, whatever President Bush or anyone else thought on the matter. As to the Ukrainian independence, perhaps its fate was not obvious from the other side of the Atlantic Ocean in 1991. In 2019, however, it really is abundantly clear that Ukraine has developed a robust national identity, which it is defending, and will keep defending, in arms.
Consequences of a potential Georgian membership of NATO, according to Mr. Buchanan, call to mind “the 1938 and 1939 clashes over the Sudetenland and Danzig that led straight to World War II”. Sudetenland is a striking example indeed, but not in the manner that is flattering to Mr. Buchanan’s stance. The Western powers refused to stand up to the aggressor in the Sudetenland crisis and abandoned the victim – Czechoslovakia – to its fate. In short, they did precisely what Mr. Buchanan is so staunchly recommending today with regard to Russia’s embattled neighbors. It did not work out very well.
Another reference to the Cold War: “None of the nations admitted to NATO in two decades was ever regarded as worth a war with Russia by any Cold War U.S. president”. This is certainly true, because during the Cold War the nations in question were within either the Soviet Union or its sphere of influence (well, Albania, Croatia, Montenegro and Slovenia were beyond the Soviet sphere despite being ruled by Communist regimes, but that is beside the point). Doing anything about their fate during the Cold War would mean going on the offensive for the U.S. Naturally, that option was not considered worthwhile. Today, however, these nations are sovereign and in control of their own foreign policy. They are not part of Russia or its sphere of influence. In the case of a conflict, it would be Russia that would have to go on the offensive, not the United States. Thus, here again Mr. Buchanan resorts to misinterpreting historical reality in order to bolster his argument.
Finally, Mr. Buchanan saw it fit to conclude his article by calling the nations that are trying to defend their freedom against Moscow’s ambitions “Russia’s front yard”. Mr. Buchanan’s total disregard of our nations’ sovereignty, national identity and will, besides being insulting, is also unrealistic. Nobody is going to submit to Russia without a struggle. Its imperial ambitions simply will not be accomplished here without first overcoming our robust resistance. The national identities and the national will in question do exist and are not going anywhere.
In the context of this confrontation, a hypothetical abandonment of our region by America would not make things better. It would make them much, much worse. Emboldened Russia would then act even more aggressively, resulting in new crises, worse than those of 2008 and 2014. Naturally, Mr. Buchanan can think otherwise. It would be nice of him, however, to make his case without distorting reality or resorting to outright untruths.