ოკუპირებული აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი: ვაჭრობის „ლეგალიზაცია“ და რუსეთის სატრანზიტო დერეფნის პერსპექტივები
2023 / 06 / 21
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის დაწყების შემდეგ რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონები არაერთი გამოწვევის, მათ შორის – ეკონომიკური ხასიათის, წინაშე აღმოჩნდნენ. რუსეთისთვის დაწესებულმა სანქციებმა ეს რეგიონები რუსული დაფინანსებისა თუ ეკონომიკური მხარდაჭერის მიღების შემცირების საფრთხის წინაშე დააყენა, ამიტომაც ოკუპირებულ რეგიონებში ახალ რეალობასთან ადაპტირებას ცდილობენ. ამავე დროს, სანქცირებული რუსეთისთვის აფხაზეთის ტერიტორიამ  და იქ არსებულმა ინფრასტრუქტურამ სხვა მიმზიდველობა შეიძინა, რასაც რუსეთი სანქციების გვერდის ავლის შესაძლებლობად განიხილავს, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება კი – დამატებითი შემოსავლის წყაროდ. სტატიაში ბოლო პერიოდში აფხაზეთის მიმართულებით განვითარებულ რამდენიმე საინტერესო მოვლენას განვიხილავთ, რაც ოკუპირებულ აფხაზეთში ახალი ეკონომიკური პროცესების შესაძლო განვითარებაზე მიუთითებს.
რუსული დაფინანსების შემცირების მოლოდინში
2022 წლის 10 მარტს, უკრაინაში ომის დაწყებიდან ორ კვირაში, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩმა, რომელიც ოკუპირებული რეგიონების კურატორია, TASS-თან ინტერვიუში დაფინანსების მოსალოდნელ შემცირებაზე ისაუბრა. მისი თქმით, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო იმედოვნებს, რომ უახლოეს მომავალში აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი უფრო მეტად დამოუკიდებლები გახდებიან და ნაკლებად იქნებიან დამოკიდებულები რუსულ დოტაციაზე. ვოლვაჩის გზავნილი კარგად გაიგეს სოხუმსა და ცხინვალში, სადაც ომში მყოფი რუსეთისგან ხელგაშლილ დახმარებას აღარ ელიან.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი აფხაზეთისა და, განსაკუთრებით, ცხინვალის რეგიონის „ბიუჯეტის“ დონორად და ამ რეგიონების მთავარ ეკონომიკურ პარტნიორად რჩება, ზოგიერთი მიმართულებით დაფინანსება უკვე შემცირდა: მაგ., ორივე რეგიონი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში, 2023-2025 წლებში, 3.5 მლრდ რუბლს მიიღებს მაშინ, როდესაც წინა სამწლიანი პროგრამისთვის 4.5 მლრდ რუბლი იყო გამოყოფილი.
დაფინანსების შემცირებას შეგუებულია ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევიც, რომელმაც 29 მაისს დე ფაქტო პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, მისი „პრეზიდენტობის“ ერთი წლის შეჯამებისას, რუსული დაფინანსების მოსალოდნელი შემცირების შესახებ ღიად განაცხადა: „ახლა რთული დროა. ჩვენი მოკავშირე ომობს, და ჩვენ მას ვეხმარებით, როგორც შეგვიძლია. ის დრო, როდესაც მას შეეძლო ფინანსურად დაგვხმარებოდა, დასრულდა. ახლა მას ძალიან უჭირს და ჩვენ ეს უნდა გვესმოდეს. ამიტომ ჩვენ გაგვიჭირდება.“
ვაჭრობის „ლეგალიზაცია“
რუსეთისთვის დაწესებული სანქციები ეკონომიკური კუთხით უკვე აისახა ოკუპირებულ რეგიონებზე, განსაკუთრებით, აფხაზეთზე, სადაც, ზოგიერთ პროდუქტზე შექმნილი დეფიციტის აღმოფხვრის გზას ქართულ მხარესთან ეკონომიკური ურთიერთობების წახალისებაში ხედავენ.
მიუხედავად იმისა, რომ ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან შეზღუდული რაოდენობით სხვადასხვა პროდუქციის გადატანა, ენგურის ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტის გავლით, აქამდეც შესაძლებელი იყო, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ იმ პროდუქციის ჩამონათვალი გააფართოვა, რომლის გადატანაც უკვე „ოფიციალურად“ ნებადართულია. 2023 წლის 31 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ გამოსცა განკარგულება, რომლის მიხედვითაც, ოკუპირებულ აფხაზეთსა და საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას შორის გარკვეული კატეგორიის პროდუქციის (მრავალწლიანი და ერთწლიანი კულტურის ნერგები, სასოფლო-სამეურნეო კულტურის თესლი, ცოცხალი შინაური ფრინველი, შინაური ცხოველების საკვები, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოებისა და გადამუშავებისთვის საჭირო ტექნიკა, საავტომობილო ტრანსპორტი, ავტონაწილები, ავტომობილის ზეთები) გადატანა გამარტივდება.
ბჟანიას ოპონენტების შეფასებით, დე ფაქტო ხელისუფლებას ასეთი გადაწყვეტილებით „საქართველოსთან ვაჭრობის ლეგალიზაცია“ სურს. კრიტიკის პასუხად დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლებმა არაერთი განმარტება გააკეთეს, რაც თავის მართლების გარდა, მიღებული გადაწყვეტილების საჭიროების დამტკიცებასაც ისახავს მიზნად:
• ე.წ. საბაჟო კომიტეტის განცხადებით, აღნიშნული ცვლილება მხოლოდ ფიზიკურ პირებს შეეხება და საბაჟო მოსაკრებლის გადახდის შემდგომ ფიზიკური პირები ტვირთის ტრანსპორტირებას შეძლებენ. „კომიტეტის“ თავმჯდომარის, ოთარ ხეციას თქმით, მათ მხოლოდ იმ პროდუქციის ჩამონათვალის დაკანონება გადაწყვიტეს, რომელიც ისედაც შემოდიოდა დე ფაქტო რესპუბლიკაში. როგორც აღნიშნა, „ისინი მხოლოდ გამარტივებული პროცედურით აფორმებენ ტვირთებს, რომლებიც აფხაზეთის მოქალაქეებს (ინდმეწარმეებს) მეზობელი ქვეყნიდან (იგულისხმება საქართველო) შემოაქვთ. ტვირთის ღირებულება 600 000 რუბლს არ უნდა აღემატებოდეს“.
• დე ფაქტო სოფლის მეურნეობის მინისტრისა და ვიცე-პრემიერ ბესლან ჯოპუას განცხადებით, „არავინ აპირებს საქართველოსთან ვაჭრობის ლეგალიზაციას“. მისი თქმით, რუსული მხარე აფხაზეთს ეხმარება, თუმცა ზოგიერთი სახის ნარგავებისა და ტექნიკის რუსეთიდან შემოტანა სანქციების გამო შეუძლებელია. ჯოპუას განცხადებით, „მათ უწევთ ზოგიერთ მოქალაქეს სთხოვონ დეფიციტური პროდუქციის შემოტანა, რომელიც მოქალაქეებს შემოაქვთ თურქეთიდან და შეიძლება – საქართველოდანაც“.
·         ასლან ბჟანიას განცხადებით, „თეზისი, რომ ჩვენ საქართველოს ეკონომიკას ვუჭერთ მხარს, დაუსაბუთებელია“. ბჟანიამ თქვა, რომ ამ გადაწყვეტილების მიღების დროს ხალხის ინტერესებიდან გამოდიოდა.
ამ ეტაპზე რთულია დაზუსტებით ვთქვათ, თუ პრაქტიკულად როგორ მუშაობს 31 მარტის დადგენილება, მაგრამ ფაქტია, რომ ოკუპირებულ აფხაზეთში დეფიციტური პროდუქციის შეტანას საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის გავლით იმედოვნებენ.
დეფიციტური პროდუქციის შეტანის კონტექსტშიც შეიძლება განვიხილოთ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს 2022 წლის 18 აგვისტოს გადაწყვეტილება, რომლის საფუძველზეც ოკუპირებული ახალგორისა და ჯავის რაიონების მოსახლეობას ყოველი თვის 20-30 რიცხვებში ოძისი/მოსაბრუნისა და პერევი/ქარძმანის ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტების გავლით საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლის შესაძლებლობა აქვს. მიუხედავად იმისა, რომ ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობა აფხაზეთთან შედარებით ბევრად ნაკლებია და ეკონომიკური ცხოვრებაც პასიურია, ასეთი გადაწყვეტილების შედეგად, ახალგორისა და ჯავის მოსახლეობას შეუზღუდავად შეუძლია ხელბარგის გადატანა, მათ შორის ისეთი პროდუქციის, რომელზეც რუსეთში სანქციებია დაწესებული.
სატრანსპორტო დერეფანი
2023 წლის 23 მარტს აფხაზეთში პირველად დაფიქსირდა საკონტეინერო მატარებლის (სულ 62 კონტეინერი, რომლითაც 2700 ტონა ტვირთი გადაიზიდა) გადაადგილების შემთხვევა. არსებული ინფორმაციით, ტვირთი ოჩამჩირის პორტში გემში ჩაიტვირთა და თურქეთის მიმართულებით გადაადგილდა. ამ ეტაპზე უცნობია, თუ რა ტვირთის გადაზიდვა მოხდა და ტვირთით დაბრუნდა საკონტეინერო მატარებელი რუსეთში თუ ტვირთის გარეშე.
ეს იყო პირველი საკონტეინერო მატარებელი, მაგრამ სატრანზიტო გადაზიდვები დასავლური სანქციების გვერდის ავლის მიზნით ოჩამჩირის პორტიდან მანამდეც ხორციელდებოდა. ე.წ. საბაჟო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის ალიას ლაბახუას განცხადებით, „ეს არ იყო პირველი მერცხალი, იყო სხვა ტრანზიტებიც, თუმცა მცირე პარტიებით, მარშრუტის შემოწმება მიმდინარეობდა“. „აფხაზეთის რკინიგზის“ გენდირექტორის თანაშემწის, ოქტაი ხაზირიშის თქმით, ბოლო პერიოდში გაიზარდა სატვირთო გადაზიდვები და რკინიგზის შემოსავლები. ამის მიზეზად მან დაასახელა გარე (შეიცვალა ლოგისტიკური ჯაჭვი რუსეთზე დაწესებული სანქციების გამო და ასევე გაიზარდა ფასები და მოთხოვნა ქვანახშირსა და სხვა ტვირთებზე) და შიდა (გაიზარდა „აფხაზეთის რკინიგზის“ გამტარუნარიანობა) ფაქტორები.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთი „აფხაზეთის რკინიგზასა“ და ოჩამჩირის პორტს სხვადასხვა პროდუქციის კონტრაბანდისთვის ადრეც იყენებდა. კერძოდ, 2015 წელს სოხუმში დაფიქსირდა რუსული მატარებლის ვაგონები, რომელიც ქვანახშირით იყო დატვირთული. გაჩნდა მოსაზრება, რომ მოცემული ქვანახშირი უკრაინაში, ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკაში იყო მოპოვებული, რომელიც ტრანზიტულად თურქეთში მიემართებოდა. მსგავსი სქემების გამოყენება რუსეთს აპრობირებული აქვს და 2014 წლიდან, უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დაწყების შემდეგ იყენებს. მაგ., უკრაინის ოკუპირებულ რეგიონებთან არალეგალური ვაჭრობის მიზნით 2015 წელს ცხინვალში დარეგისტრირდა „საერთაშორისო ანგარიშსწორების ბანკი“. Meduza-ს 2018 წლის ოქტომბრისა და Washington Post-ის 2018 წლის ნოემბრის ჟურნალისტური გამოძიებების მიხედვით, „ბანკი“ საგანგებო შავი სქემისთვის შეიქმნა. კერძოდ, იქიდან გამომდინარე, რომ 2022 წლამდე რუსეთს უკრაინის სეპარატისტული რესპუბლიკები ფორმალურად არ ჰყავდა აღიარებული, მათთან საბანკო ოპერაციების გზით ვაჭრობის წარმოება დასავლეთის სანქციებს გამოიწვევდა. „ბანკის“ შუამავლობით „რესპუბლიკები“ რუსეთისგან იძენდნენ საწვავს, საკვებს, სამშენებლო მასალას და რუსეთში ყიდდნენ საკუთარ პროდუქციას. ომის პირობებში ამგვარი სქემის არსებობის აუცილებლობა გაქრა.
„აფხაზეთის რკინიგზის“ ინფრასტრუქტურა ჯერ კიდევ არ არის სრულად რეაბილიტირებული და მისი გამტარუნარიანობა შეზღუდულია, თუმცა ბოლო წლებში თავად რკინიგზის ინფრასტრუქტურა გაუმჯობესდა. გარკვეული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა ოჩამჩირის რკინიგზის სადგურსა და პორტს შორის დამაკავშირებელ რკინიგზის ხაზსაც, თუმცა თავად ოჩამჩირის პორტის შესაძლებლობები შეზღუდულია.
აშკარაა, რომ აფხაზეთში რკინიგზის რეაბილიტაცია მხოლოდ სამგზავრო გადაზიდვების გაზრდისა და ტურიზმის ხელშეწყობის მოტივით არ არის განპირობებული. ის ფაქტიც კი, რომ ბოლო წლებში რკინიგზით გაზრდილია ტვირთების გადაზიდვის მასშტაბები და გადაზიდვისგან მიღებული შემოსავლები, მიუთითებს, რომ ყველაფერი ეს დე ფაქტო რესპუბლიკაში ეკონომიკის ზრდით ვერ იქნება განპირობებული. აქ ცალსახად იკვეთება რუსეთის გაზრდილი ინტერესი. „აფხაზეთის რკინიგზის“ ცნობით, 2022 წელს რკინიგზით აფხაზეთში 796 ათასი ტონა ტვირთი მიიღეს (სულ 11 902 ვაგონი), რაც წინა წლებთან შედარებით მნიშვნელოვანი მატებაა: 2021 წელს – 455,4 ათასი ტონა (7 057), 2020 წელს – 216,2 ათასი ტონა (3 517). საინტერესოა, რომ 2023 წლის მხოლოდ ორ თვეში 206 576 ტონა ტვირთი (სულ 3 036 ვაგონი) მიიღეს.
ოკუპირებული აფხაზეთის სატრანზიტო პოტენციალის მიმართ ინტერესს რუსეთის მაღალჩინოსნები ღიადაც აფიქსირებენ. მაგ., 12 მაისს რუსეთს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა სერგეი კატირინმა რუსულ მედიასთან ინტერვიუში, ქართულ-რუსული ურთიერთობის პერსპექტივებზე საუბრისას, განაცხადა, რომ უნდა დაიგეგმოს სარკინიგზო ტრანზიტი აბრეშუმის გზის მარშრუტის ფარგლებში, რომელიც მოიცავს ჩინეთის, ირანის, აზერბაიჯანისა და საქართველოს, მათ შორის, აფხაზეთის ტერიტორიას. ამ ეტაპზე ამ პროექტის რეალიზაციის პერსპექტივა გეოპოლიტიკური გამოწვევების გამო ნაკლებად რეალურად გამოიყურება, თუმცა მნიშვნელოვანია თავად ის ფაქტი, რომ რუსეთი დასავლეთთან დაპირისპირების პირობებში სამხრეთ კავკასიას და მათ შორის ოკუპირებულ აფხაზეთს ალტერნატიულ მარშრუტად მოიაზრებს.
• დასავლეთთან დაპირისპირებისა და სანქციების პირობებში რუსეთი ახალი სატრანზიტო დერეფნების განვითარებას ცდილობს. ოკუპირებული აფხაზეთისადმი ინტერესიც სწორედ მოსკოვის მხრიდან დასავლური სანქციების გვერდის ავლის მცდელობის კონტექსტში უნდა განვიხილოთ. მიუხედავად იმისა, რომ აფხაზური მარშრუტის ტექნიკური რესურსი შეზღუდულია, ვითარება იმდენად კრიტიკულია, რომ მოსკოვისთვის ყველა ვარიანტი მისაღებია. შესაბამისად, ახლო მომავალში უნდა ველოდოთ, რომ აფხაზეთის ტერიტორიაზე გამავალ სატრანზიტო დერეფანზე რუსეთის მოთხოვნა გაიზრდება.
• დე ფაქტო ხელისუფლების ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილებები ვაჭრობის გამარტივების შესახებ განპირობებულია რუსეთიდან გარკვეული კატეგორიის პროდუქციის იმპორტის გართულებით, რადგან სანქციების პირობებში ამ პროდუქციის შეტანა თავად რუსეთშიც გართულებულია ან მისი აფხაზეთში იმპორტი გაძვირებულია. ამ შემთხვევაში, დე ფაქტო მთავრობა შექმნილი დეფიციტის აღმოფხვრის ერთ-ერთ გზას ქართულ მხარესთან გარკვეულ სფეროში ეკონომიკური ურთიერთობის წახალისებაში ხედავს.
• საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობებისგან იზოლირებული აფხაზეთისთვის რუსეთისთვის დაწესებულმა სანქციებმა შესაძლებლობის ფანჯარაც გახსნა, რაც ოკუპირებულ აფხაზეთს ამ ეტაპზე საშუალებას მისცემს რუსეთისთვის სატრანზიტო დერეფნის როლი შეასრულეს და ამ არალეგალური ეკონომიკური საქმიანობით შემოსავალი მიიღოს.
• 2020 წლიდან, ასლან ბჟანიას დე ფაქტო პრეზიდენტად არჩევის შემდეგ, დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა და მომხრეებმა ქართულ მხარესთან ეკონომიკური ურთიერთობის განვითარების კუთხით რამდენიმე განცხადება გააკეთეს. რამდენიმე თვეა აფხაზურმა მხარემ უკვე მოხსნა ქართულ მხარესთან ვაჭრობაზე დაწესებული ზოგიერთი შეზღუდვაც, რამაც პერსპექტივაში შეიძლება ოკუპირებულ აფხაზეთში ოფიციალური თბილისის ეკონომიკური გავლენის გაზრდას  შეუწყოს ხელი. თუმცა, ამ მხრივ, საქართველოს მთავრობის რეაგირება საოკუპაციო ხაზის მეორე მხრიდან წამოსულ ინიციატივებზე, როგორც წესი, პასიურია და ძირითადად არსებული სტატუს-კვოს შენარჩუნებას ემსახურება. ამ შემთხვევაში კი, როდესაც ეს არ არის უფრო ფართო და გააზრებული პოლიტიკის ნაწილი, რთულია ერთ რომელიმე სფეროში მოპოვებული სარგებელი უფრო დიდი ცვლილებების საწინდარი გახდეს.

Occupied Abkhazia and the Tskhinvali Region: Trade “Legalization” and Prospects of the Russian Transit Corridor
2023 / 06 / 21
Since the start of Russia's full-scale military aggression in Ukraine, the Russian-occupied regions of Georgia have faced a number of challenges, including economic ones. The sanctions imposed on Russia put the mentioned regions at risk of a reduction in Russian funding and economic support. The occupied regions are trying to adapt to the new reality. The territory of Abkhazia and the existing infrastructure there has acquired further attractiveness for the sanctioned Russia, which considers it as an opportunity to circumvent the sanctions. For his part, the de facto government of Abkhazia also views this as a source of additional income. This article discusses some interesting developments in Abkhazia which indicate the possible progress of new economic processes in that region.
Expected Cuts in Russian Funding
On March 10, 2022, two weeks after the start of the war in Ukraine, in an interview with TASS, the Russian Deputy Minister of Economic Development, Dmitry Volvach, who supervises the occupied regions, spoke about the expected reduction in funding, noting that the Ministry of Economic Development of Russia hopes that Abkhazia and the Tskhinvali region will become more independent and less reliant on Russian subsidies in the near future. Volvach's message was well understood in Sokhumi and Tskhinvali, where they no longer expect open-handed help from Russia at war.
Despite the fact that Russia remains the donor of the “budgets” of Abkhazia, and especially the Tskhinvali region, and the main economic partner of these regions, funding has already decreased in some fields: both regions will receive RUB 3.5 billion within the 2023-2025 investment program promoting socio-economic development, while the previous three-year program allocated RUB 4.5 billion for each region.
Alan Gagloyev, the de facto President of the Tskhinvali region, has also confirmed the decrease in funding. During his speech in the de facto parliament on May 29, while summing up his first year of “presidency,” Gagloyev spoke openly about the expected decrease in Russian funding: “We are experiencing difficult times. Our ally is at war, and we are supporting them as best we can. The time when Russia could provide financial aid is over. Now it is a very tough period for Moscow, and we should understand it. That is why it will also be challenging for us.”
Trade “Legalization
The economic sanctions imposed on Russia have already affected the occupied regions, especially Abkhazia, which sees a way out by eliminating the shortage of some products through encouraging economic relations with the Georgian side.
Despite the fact that it was possible to transfer a limited amount of products from the territory controlled by the central government of Georgia to the territory of occupied Abkhazia through the so-called Enguri crossing checkpoint, the de facto authorities of Abkhazia have expanded the list of products which are “officially” allowed to be transported. On March 31, 2023, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, issued a decree, according to which the transfer of certain categories of products (seedlings of perennial and annual plants, seeds of agricultural crops, live poultry, feed for farm animals, agricultural machinery, equipment for the production and processing of agricultural products, motor transport, auto parts, and motor oils) will be simplified.
Bzhania's opponents claim the de facto government wants to “legalize trade with Georgia” by doing so. In response to this criticism, a number of explanations were made by representatives of the de facto government, which, in addition to justification, are aimed at proving the need for the decision taken:
• According to the so-called Customs Committee, said change will affect only individuals who, after paying the customs fee, will be allowed to transport cargo. As Otar Khetsia, the Chairman of the “Committee,” stated, they have only legalized those products which were already transported in the de facto republic. According to him, “they only register cargoes which Abkhaz citizens (entrepreneurs) bring from the neighboring country (meaning Georgia), using a simplified procedure. The value of the cargo should not exceed RUB 600,000.
• As the de facto Minister of Agriculture and the Deputy Prime Minister, Beslan Jopua, stated “no-one is going to legalize trade with Georgia.” The Russian side is helping Abkhazia, although it is impossible to import some types of plants and equipment due to the sanctions. “They have to ask citizens to import scarce products which are imported from Turkey and maybe from Georgia,” Jopua added.
• According to Aslan Bzhania, “the thesis that we support Georgia’s economy is unfounded.” He said that the decision meets the interests of the people.
At this stage, it is difficult to say precisely how the March 31 resolution works in practice; however, the fact is that they hope to supply products in deficit to occupied Abkhazia through territory controlled by the central government of Georgia.
An August 18, 2022, a decision made by the de facto Security Council of the Tskhinvali region can also be viewed in the context of supplying products in deficit to the region. As per the decision, residents of the occupied Akhalgori and Java regions are allowed to enter the territory controlled by the Georgian authorities through the so-called Odzisi/Mosabruni and Perevi/Kardzmani crossing checkpoints on the 20th to the 30th of each month. Despite the fact that the population of the Tskhinvali region is much less than that of Abkhazia, and the economic life is also passive, the decision enables the population of Akhalgori and Java to carry hand luggage without restriction, including products that are subject to sanction in Russia.
Transport Corridor
On March 23, 2023, the movement of a container freight train (a total of 62 containers carrying 2700 tons of cargo) was recorded in Abkhazia for the first time. Reportedly, the cargo was loaded onto a ship in the port of Ochamchire which then sailed to Turkey. At this stage, it is not known what type of cargo was transported or whether the container freight train returned to Russia with or without cargo.
This was the first container freight train, although transit traffic through the port of Ochamchire began to be carried out to circumvent Western sanctions much earlier. According to the so-called Deputy Chairman of the Customs Committee, Alias Labakhua, “this was not the first time; there were other transits, but in small batches; the route was checked.” The Assistant General Director of Abkhazian Railways, Oktay Khazirish, stated that freight shipments and railway revenues have increased of late. He cited external (the logistics chain changed due to the sanctions imposed on Russia, as well as increased prices and demand for coal and other cargoes) and internal (the throughput capacity of the Abkhazia railway increased) factors as the reason.
According to media reports, Russia had used the Abkhazia railway and the Ochamchire port to smuggle in various products earlier. In particular, in 2015, Russian train wagons loaded with coal were observed in Sokhumi. There was an opinion that this coal was obtained in Ukraine, in the so-called Luhansk People's Republic, and was transited to Turkey. Such schemes are a proven method for Russia, which has been using them since 2014, following the start of Russian military aggression in Ukraine. In 2015, for example, the International Settlements Bank was registered in Tskhinvali for the purpose of illegal trade with the occupied regions of Ukraine. According to the journalistic investigations of Meduza (October 2018) and the Washington Post (November 2018), the “Bank” was created for an extraordinary black scheme. In particular, due to the fact that Russia had not formally recognized the separatist republics of Ukraine until 2022, trading with them through banking operations would have led to Western sanctions. The “Republics” purchased fuel, food, and construction materials from Russia, and sold their own products in Russia through the “Bank.” In wartime, the need for such a scheme disappeared.
The railway infrastructure of Abkhazia has yet to be fully rehabilitated, and its throughput capacity is limited, although the infrastructure has improved in recent years. Some rehabilitation was carried out on a railway line connecting the railway station and the port of Ochamchire, although the capacity of the Ochamchire port itself is limited.
It is obvious that the rehabilitation of railways in Abkhazia comes not only due to a desire to increase passenger shipments and tourism promotion. The fact alone that in recent years the scale of railway cargo transportation and the revenues from that transportation have increased indicates that this cannot only be the result of economic growth in the de facto republic. The increased interest of Russia is clearly visible. According to a report by Abkhazian Railways, in 2022, a total of 796 thousand tons of cargo were received in Abkhazia by rail (11,902 wagons in total), which is a significant increase compared to previous years: in 2021, this number totaled 455.4 thousand tons (7,057), and in 2020 – 216.2 thousand tons (3,517). It is interesting that in just the first two months of 2023, a total of 206,576 tons of cargo (3,036 wagons) was received.
High-ranking Russian officials openly express their interest in the transit potential of occupied Abkhazia. In this regard, on May 12, during an interview with the Russian media, the President of the Russian Chamber of Commerce and Industry, Sergey Katyrin, while talking about the prospects of Georgian-Russian relations, said that railway transit should be planned within the Silk Road route, which runs through the territory of China, Iran, Azerbaijan and Georgia, including the territory of Abkhazia. At this stage, the prospect of realizing this project seems less realistic due to the geopolitical challenges, however, the fact that Russia considers the South Caucasus and occupied Abkhazia as an alternative route in the face of confrontation with the West is important.
• Under the conditions of confrontation and sanctions from the West, Russia is trying to develop new transit corridors. Moscow’s interest in occupied Abkhazia should be viewed as an attempt to circumvent Western sanctions. Although the technical resources of the Abkhazian route are limited, the situation is so critical that all options are acceptable for Moscow. Therefore, in the near future we should expect an increase in Russia's demand for the transit corridor passing through the territory of Abkhazia.
• Recent decisions from the de facto government on trade facilitation are due to the difficulty of importing certain categories of products from Russia, since it is difficult to bring these products into Russia itself due to the sanctions, or its import to Abkhazia has become more expensive. In this case, the de facto government sees one of the ways to eliminate the created deficit in encouraging economic relations with the Georgian side in a certain area.
• For Abkhazia, which is isolated from international economic relations, the sanctions imposed on Russia have opened a window of opportunity, which will allow the occupied region to play the role of a transit corridor for Russia and earn income from the illegal economic activity.
• After the election of Aslan Bzhania as the de facto president in 2020, representatives and supporters of the de facto government made several statements regarding the development of economic relations with the Georgian side. The Abkhaz side several months ago removed some of the restrictions imposed on trade with Georgia, which in the future may contribute to increasing the economic influence of official Tbilisi over occupied Abkhazia. However, the response of the Georgian government to the initiatives from the other side of the occupation line, as a rule, takes a passive form and mainly serves to maintain the existing status quo. Since official Georgia does not follow a broader and well-thought-out policy, it is difficult for the gains made in any area to become the harbinger of larger changes.